Už se mi ten soukromý seriál o mých malých internetových potěšeních chýlí ke konci a já si uvědomuji, že bude teď čím dál těžší vybírat oblíbené blogy, protože to znamená, že “pod čarou” zůstane spousta těch nevybraných, a přitom neméně skvělých. Nebo ten seriál prostě s padesátkou neukončím a budu pokračovat pořád dál? (Předchozí výběry si vychutnejte zde: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.)

Briony May Smith
Navzdory svému mládí Briony May Smith představuje návrat k tomu nejlepšímu z klasické ilustrace. Jejím hlavním nástrojem je obyčejná tužka, ať si kreslí jen tak do notýsku nebo velké knižní ilustrace. Tužka je v jejím podání ten nejsvobodnější nástroj, jaký si dokážete představit. Stačí nabrousit a prostě začít kreslit. Svojí poetikou a jemností připomíná Sempého. Tradici čišící z její tvorby podtrhuje i svými oblíbenými motivy – nejraději se nechává inspirovat anglickými a irskými lidovými pověstmi. Jestli se vám líbí, omrkněte i její oficiální stránky.

Alexandre „Zedig“ Diboine
Jakoby nám chtěl Francouz Alexandre Dibione říkající si Zedig dokázat, že i s digitálními nástroji můžete tvořit kouzelné fantastické světy. Zedig pracuje jako concept artist a ilustátor zejména ve filmovém, reklamním a herním průmyslu. O moc víc toho na sebe neprozrazuje. Prostě ho baví kreslit a víc vědět netřeba. Pro letošek si vytkl za cíl zveřejnit na svém blogu nějakou ilustraci každý den v roce. Myslím, že to mluví za vše.

Benji Nate
I Benji Nate dává na svůj blog obrázek denně. Přitom jejích komiksů roztroušených po nejrůznějších stránkách na internetu jsou desítky. Ghoulfriend, Bad End, Lorna, Void Boy, Rat Girl nebo Catboy jsou jen některé z jejích titulů. Všechny komiksy píše i kreslí a věnuje se samozřejmě i ilustraci. To všechno je zřejmě důvodem, že se toho o ní osobně nedá na internetu moc zjistit. Prostě nemá čas na nějaké podružnosti. Na své webové stránce o sobě napsala jen: “She’s pretty cool I guess.” To bych mohl podepsat.

Lauren Adassovsky
Slečna Lauren Duval Adassovsky se narodila v Paříži, ale během studií se přesunula do slunné Kalifornie, aby se tam z ní stala lepší animátorka. Promovala teprve před dvěma lety a hned tam nastoupila do práce. Z jejího blogu je patrná jedna věc: Lauren nadšeně kreslí čímkoliv na cokoliv. Kreslí na kdejaký útržek papíru a klidně i lepítko tužou, perem, fixkami, vodovkami, svoje postavičky dokonce i vyšívá a pochopitelně i animuje. Jo, já jsem nenapsal, do jaké práce to v Americe nastoupila, že? Lauren je animátorkou v Pixaru.

Juliaon Roels
I když zůstanete v Paříži, můžete udělat pěknou kariéru. Jako Juliaon Roels, jenž je vyhledávaným “character designerem”, ať už pracuje pro studio Laika, které se podílelo třeba na mé oblíbené Koralíně, nebo přímo pro Universal Pictures. Na jeho blogu najdete přesně to, proč si ho producenti animáků předcházejí – spoustu nejrůznějších postaviček, veselých i vážných, naskicnutých pár tahy tužky nebo brilantně vyvedených v barvě. A protože akutálně pracuje na filmu The Secret Life of Pets, připravte se na zvýšený výskyt mimořádně vtipných domácích mazlíčků.