Málo se ví, že Woody Allen měl vlastní kreslenou postavičku a vlastní komiksový seriál jménem Inside Woody Allen. Kreslil ho Stuart Hample v letech 1976 až 1984, tedy v době, kdy už byl Allen celosvětovou celebritou. Ač by se mohlo zdát, že v době, kdy uhranul filmový svět svou Annie Hallovou, ho budou nějaké novinové kresbičky zajímat jen stěží, Woody Allen se pro komiks zjevně nadchl. Poskytl Hamplovi nejen své soukromé zápisky jako volné náměty k vtipům, ale povolil kreslíři i “plenění” všech svých her, knih a stand-upů (slavný filmař začínal kariéru jako komik u mikrofonu “na stojáka”). Co víc – Allen do tvorby komiksu sám aktivně zasahoval, mentoroval, radil, posouval.

To je mimochodem velký rozdíl oproti Charliemu Chaplinovi, který ve své době prodal práva na ztvárnění postavy tuláka Charlieho v komiksu dokonce čtyřikrát. Jenže pak už se o výsledky nejspíš nikdy moc nezajímal.

Woodyho komiksový seriál si objednaly stovky novin, aniž by byl ještě nakreslený jediný díl. (Na vysvětlenou: V USA se kreslíři komiksů nedomlouvají na publikování stripu s novinami nebo časopisy, ale nabídnou své nápady agentuře, která pak jejich dílo prodává dál. Ti nejúspěšnější pak publikují skutečně v tisících titulech po celém světě a díky tomu může být cena pro jednotlivé redakce mnohem příznivější, než kdyby si platily svého kreslíře.)

Nevím, jaké byly Allenovy čtenářské zkušenosti a nakolik se v tvorbě komiksů orientoval, ale intuitivně do něj přenášel své zkušenosti z psaní filmových scénářů i skečů a jeho názory platí do puntíku úplně stejně jako před čtyřiceti lety. Všechny ty dobré rady, které adresoval svému kreslíři, můžeme navíc směle aplikovat nejenom na tvorbu komiksových stripů nebo kreslených vtipů, ale vlastně i na život jako takový…

1. Buď odvážný

“Člověk musí riskovat, že pro některé lidi nebude přijatelný. Budeme-li odvážní, nakonec získáme víc, než ztratíme,” radil kreslíři. “Nikdy jsem se nestaral o to, jak jsem populární, a teď už s tím začínat nebudu,” zní jeden z jeho slavných bonmotů.

2. Nepodbízej se

Woody apeloval na Hampla, aby se nepodbízel obecnému vkusu. Nechtěl jen další komiksový strip, jakých jsou tisíce. Chtěl něco, nad čím si čtenář neřekne jen: “Docela vtipné. Jako spousta dalších,” ale: “Wow, tohle je opravdu jiné, zvláštní, pozoruhodné…” Pro tenhle pocit byl Allen ochoten přijít klidně o polovinu čtenářů, kteří nebudou rozumět jeho filozofickým narážkám.

3. Neboj se vybočit z řady

Klíčové pro Allena bylo nebát se být jiný. “Buďme nekonvenční a inteligentní. Nesnažme se být pro všechny, nebuďme tuctoví, mějme odvahu vybočit.”

4. Nepodceňuj lidi

“Jste příliš filozofický, intelektuální, usilujte o širší základnu, omezte rafinované vtipy na minimum,” psali kreslíři lidé z agentury bláhově se domnívajíce, že tak prodají víc komiksů. Woody však své publikum nikdy nepodceňoval. Ze své zkušenosti věděl, že diváci jsou vždycky chytřejší a znají toho víc, než by sám čekal. “Lepší než davy fanoušků je mít malé ale cenné publikum.”

5. Nejde jen o srandu

V humoru nejde jen o gagy. “Pokud chceš čtenáře skutečně zaujmout, musíš mít něco závažnějšího. Je potřeba vytvořit svět a zalidnit ho skutečnými a originálními postavami – vizuálně zajímavými a lidskými. Všechny pointy by měly přispívat k budování charakterů.” Bezduché vtipkování, které nikam nevede, bylo zkrátka vždycky pod Allenovu úroveň.

6. Dělej si legraci sám ze sebe

“Využij momenty z mého života, jak je mediálně prezentován,” nabádal režisér svého kreslíře. Allen se nikdy neztotožňoval s žádnou ze svých postav ani s tím chlápkem, co o něm pořád psal bulvár a fotili paparazzi. Ale pokud jde o humor, proč nevyužít image neurotického podivína? Dělat si legraci sám ze sebe dokáží jen silné osobnosti.

7. Není to jen o tobě

Za mimořádně zábavnou považuji radu: “Potřebujeme víc stripů, ve kterých nejsem.” To, že máte komiks založený na své vlastní postavě, neznamená, že by to klidně nešlo i bez ní. Dovedete si představit třeba Garfielda bez Garfielda? Není to geniální?

 

Stuart Hample zemřel v roce 2010. O tři roky později vyšel v češtině výběr nejlepších komiksů knižně s názvem V kůži Woodyho Allena péčí nakladatelství Argo a Paseka v překladu Viktora Janiše.