Když jsem si tu předevčírem postěžoval, že se mi skrze placené zakázky nedostává času na vlastní projekty, někteří čtenáři to zřejmě pochopili trochu jinak. V mailu jsem pak nacházel zajímavé nabídky na to, co bych pro ně mohl kreslit. Zadarmo.

Takže aby bylo jasno: Opravdu nejde o to, že bych neměl inspiraci. Naopak. Pořád si někam zapisuji nebo zakresluji nápady, mám toho plné trhačky a zápisníky, čmárám si to na různé papíry nebo aspoň zapisuji do mobilu. A spoustu věcí nosím pořád v hlavě. Před jejich realizací však vždycky dostane přednost zakázka zvenčí, protože člověk prostě nemůže zklamat klienty, často dlouholeté.

A aby bylo úplně jasno: Já naprosto přesně vím, jak z toho ven.

Základní podnikatelská poučka co dělat, když máte moc zakázek a málo času, zní nekompromisně: Zdražte! Jste-li totiž zavalení prací a nestíháte, pravděpodobně jste příliš levní.

Ano, možná tím přijdete o nějaké zákazníky, kteří nebudou chtít vyšší honoráře platit. Ale zůstanou vám ti, kteří si vaší práce opravdu váží a jsou ochotní ji ocenit. A vám se uvolní ruce.

Důležitá poznámka na závěr: Žádný z těch nápadů a projektů, které si převaluji v hlavě, rozhodně neplánuji dělat zadarmo. Vydělávat peníze tím, co mě baví, mi připadá naprosto v pořádku. Co je zadarmo, většinou za moc nestojí.