Jsem v Bratislavě už měsíc a žiju tady překvapivě bohatým kulturním životem. Nicméně můj jediný únik mimo hlavní město byl zatím pracovní výlet do Piešťan. Do půvabného lázeňského města mě pozvala místní knihovna ve spolupráci s Českým centrem v Bratislavě, abych tam vyprávěl puberťákům, že život umělce na volné noze je naprosto báječný a že by o tom při volbě povolání mohli třeba taky eventuálně zauvažovat. A jelikož kluci a holky ten můj hodinový monolog v informačním centru vydrželi poslouchat téměř bez hlesu, možná to nebylo úplně marný.

Samožřejmě jsem navštívil i městskou knihovnu, abych se podíval, jak to tam mají hezký. A mají! Všude na stěnách visí spousta ilustrací slovenských výtvarníků, kteří jsou mimochodem naprosto skvělí. Moje obrázky vystavili u vstupního schodiště – prý aby lidem zvedly náladu hned, jak přijdou. Z těch fotek (srolujte pak dolů) to není poznat, ale obrazy visící kolem prosklené výtahové šachty jsou oboustranné, aby se mohli kochat i návštěvníci jedoucí výtahem.

A když vylezete do patra, čekají tam další vitríny s dalšími ilustracemi, celá stěna pokrytá mými komiksy a plakát se základními informacemi o autorovi. Nečetl jsem to, ale určitě je to všechno pravda.

Ptáte se, jak jsem přišel na to, že jsme si s Piešťanskými po mozartovsku kápli do noty? Ještě v říjnu si mě pozvali na další besedu…


Malý jazykový koutek. Pídil jsem se po tom, jak se správně tvoří obyvatelská jména z názvů obcí. A protože jsem v případě Piešťan – a analogicky třeba Vodňan – neuspěl, zeptal jsem pana ředitele Ústavu pro jazyk český Akademie věd PhDr. Martina Proška, Ph.D., který je mimochodem můj kamarád.

Obyvatelské jméno k „Vodňany“ čistě teoreticky vytvořit jde – zcela systémové by bylo „Vodňaňan“. Je dokonce i doložený dvěma víceméně humorně laděnými výskyty na webu a také v česko-německém slovníku F. Š. Kotta. Asi ale tušíš, že to není nejvhodnější výraz. U obyvatelských jmen se stává, že vhodná jednoslovná varianta není a je třeba použít opis. To je právě případ Vodňan – nezbývá než užít „obyvatel Vodňan“. Pokud jde o mn. č., dá se užít jednoslovná podoba „Vodňanští“.

Pokud jde o Piešťany, tam obyvatelské jméno v j. č. není doloženo vůbec, ale i tam by „Piešťaňan“ byl zcela systémový. Mn. č. Piešťanští je taky perfectly ok.

Nu a sluší se také podotknout, že cokoli neobvyklého, třeba právě „Vodňaňan“ a „Piešťaňan“ se dá samozřejmě použít v odlehčenějších žánrech nebo prostě tam, kde to publikum pochopí, přijme a snese.

Komiksy z knížek Nejdůležitější věc na světě, Ještě jsme ve válce a pár dalších
P_20170928_125426_vHDR_Auto

Vitrína s ilustracemi pro blog Na vlně beztíže
P_20170928_125510_vHDR_Auto

Ilustrace z časopisu Naše rodina
P_20170928_125553_vHDR_Auto

Šneci
P_20170928_125619_vHDR_Auto

Vstupní schodiště zdobí ilustrace z různých projektů a knížek.
P_20170928_125659_vHDR_Auto