Nebudu už tady psát, proč dělám tenhle seznam a proč byste ho neměli číst. Vysvětloval jsem to tu zhruba před rokem. Pojďme rovnou na to:

 1. S velkou slávou odvysílala televize zbrusu nové díly veleoblíbeného večerníčku Bílá paní na hlídání. Dokonce jsem při té příležitosti kreslil živě před kamerou ve vysílání Dobrého rána s Tomášem Klusem za zády.
 2. Skoro celý rok jsem usilovně pracoval na autorském projektu, o kterém jsem dosud sdílel jen kusé, lehce matoucí informace – o čem to bude, jak to píšu, kolik to bude mít stran a jak jsem nestihl termín. Předevčírem jsem to dokreslil.
 3. I v roce 2019 jsem jezdil po kraji a vyprávěl dětem pohádky a učil je kreslit večerníček. Rád jsem přijal pozvání do Moskvy, Drážďan, Prahy nebo Plzně, stejně jako do Vyššího Brodu, Velkých Opatovic, Dobřan, Milína, Hořovic nebo do Janovic nad Úhlavou. Na tradiční letní zastávce v táboře U Smrku jsem se dokonce proletěl balónem.
 4. Ačkoliv jsem známý svým jasným výtvarným stylem, zkusil jsem si i úplně nový způsob kreslení. Dost mě to baví a lidi mě za to chválí.
 5. Od roku 2019 jsem oficiálně chráněný.
 6. A ještě jednou televize: Déčko uvedlo ve svém adventním kalendáři moji novou hru Bílé Vánoce.
 7. Po letech jsme obnovili spolupráci s Plzeňskou filharmonií.
 8. Málem jsem letos vyhrál dvě prestižní ceny (jedna, druhá). V obou případech je samotná nominace z různých důvodů malým vítězstvím.
 9. Pořád kreslím vtipy do časopisů – se slovy i beze slov. Navíc vyšel můj velký profil v časopisu Syndikátu novinářů Mediažurnál.
 10. Je to sice sotva uvěřitelné, ale zpíval jsem svoje vlastní písničky na veřejnosti.
 11. Na blogu jsem si vymyslel vlastní čtenářskou rubriku. Abych se trochu motivoval k četbě, ukazuju občas, jak to vypadá na mém nočním stolku.
 12. Nakreslil a publikoval jsem toho vloni mnohem víc, než je v tomhle seznamu. Jestli se mi něco opravdu nedařilo, tak to byl odpočinek. Neměl jsem žádnou dovolenou a pracoval i o víkendech. Veškeré volno se mi smrsklo tak maximálně na jednodenní výlety. Byla to letos trochu specifická situace, ale v roce 2020 se musím výrazně zlepšit. Ačkoliv když vidím, jaká zajímavá práce mě letos čeká…