Když jsem na konci listopadu 2012 přijel do Prahy na vernisáž výstavy 11 světů (samozřejmě pozdě), netušil jsem, kam všude se nakonec s touhle prezentací jedenácti českých ilustrátorů moje obrázky dostanou. Prvních pár roků cestovala výstava s podtitulem Ilustrace současné české knihy pro děti po českých městech. Pak se trochu obměnila sestava vystavujících, přejmenovali jsme se na 12 světů a vyrazili do světa.

Počítám-li správně, putujeme s kolegy po českých i světových městech už šest let. Zpětně už asi nikdo nespočítá, kde všude jsme byli. Teď se mi ale dostala do rukou pozoruhodná tabulka, která shrnuje, kde všude bylo nebo ještě bude 12 světů k vidění jen v letošním roce. A zalapal jsem po dechu. Ostatně posuďte sami:

Výstava v této chvíli existuje v 11 jazykových mutacích (angličtina, francouzština, japonština, korejština, maďarština, němčina, nizozemština, polština, ruština, slovenština, španělština) a v roce 2018 byla nebo ještě bude k vidění na více než 30 místech – třeba v Japonsku, Koreji, Indii nebo Pákistánu. V Evropě jsme byli hned čtyřikrát v Nizozemsku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, dvakrát v Rusku, Rumunsku, Francii a Španělsku. Dále je v seznamu Belgie, Německo, Rakousko, Srbsko, Švédsko.

Co si tak pamatuju, na výstavě visí moje obrázky třeba vedle Lucie Lomové, Petra Nikla, Pavla Čecha, Renáty Fučíkové nebo Galiny Miklínové.

Bylo by chybou nezmínit, že 12 světů vymyslel Radim Kopáč a o realizaci se postarala společnost Terra cultura. Takhle pěkně výstavu po světě prezentují Česká centra.

Úvodní fotka je ze srpnové výstavy v Tokiu.