Zdá se vám, že byl právě končící rok těžký a plný negativních zpráv? Jak hluboce se mýlíte, vám dokáže ilustrátor Mauro Gatti, který každý den uplynulého roku našel a ilustroval jednu ověřenou pozitivní zprávu. Na jeho projektu The Happy Broadcast tak najdete 365 dobrých zpráv a ještě se potěšíte milými obrázky.

Vyberte si šťastnou stranu života

Zajímavý fenomén internetových memů, tedy obrázků, které sdílí na sociálních sítích miliony uživatelů a přidávají si do nich vlastní texty a významy, se občas dotkne i kresleného vtipu. V posledních týdnech se stal hitem obrázek dvou chlápků v autobuse. Zatímco jeden z nich se baví výhledem do krajiny, druhý smutně civí do šedé skály. Uživatelům však taková pointa nestačí a vkládají do obrázku více či méně vtipná vysvětlení jejich aktuální nálady. Původní obrázek však nakreslil už v roce 2013 brazilský karikaturista Genildo Ronchi a nazval jej “Někdy to záleží jen na nás”. Původně byl obrázek opatřen nápisem “Vyberte si šťastnou stranu života”. Dnes po letech se karikaturista těší nebývalému zájmu a sám sbírá nejzdařilejší memy.

Český autor ve výběru nejlepších knih světa

Nebývá příliš obvyklé, aby se mezi nejlepšími knihami světa objevovaly české tituly. A přece se tak stalo. Mezi 25 nejlepšími knihami pro děti letos New York Times zařadil dojemný příběh Nicky & Věra od Petra Síse.

Muž zbavený tíže

Krátce po Snech o toulavých kočkách, dokumentárním filmu o Petru Sísovi, je tu další celovečerák věnovaný životu a dílu českého výtvarníka a ilustrátora. Budete-li mít příležitost, skočte do kina na Muže zbaveného tíže, film o legendárním Kamilu Lhotákovi.

Humoristovo náměstí

Na začátku prosince jsme si připomněli osmdesáté narozeniny Vladimíra Renčína, kterých by se kreslíř dožil, kdyby před pěti lety nezemřel. Při té příležitosti po něm v jeho rodných Pečkách pojmenovali náměstí a odhalili lavičku. Je tu mezi vámi někdo, kdo by neznal Renčínovo jméno?

Už víme, komu patří nejlepší český komiks všech dob

Možná si vzpomenete, jak před dlouho očekávanou výstavou nalezených originálů nejlepšího českého komiksu Muriel a andělé, vtrhla do výstavní síně policie a všechny kresby zabavila. To se psal rok 2014. Teď nejvyšší soud definitivně potvrdil, že originály skutečně patří dědicům krále českého komiksu Káji Saudka a nikoliv sběrateli Tomáši Šmídkovi, který dílo koupil za 2,5 milionu korun a na výstavě jej hodlal prodat v dražbě s vyvolávací cenou 5,9 milionu. Neexistuje totiž žádný důkaz o tom, že by Saudek svůj komiks prodal nebo ho dal do zástavy. Naopak jej prý do konce svého života považoval za odcizený.

České komiksy uspěly v Japonsku

Sbírka českých studentských komiksů bude v březnu oceněna prestižní cenou Japan International Manga Award za nejlepší komiks roku 2021. Kniha s názvem IOGI vznikla na plzeňské Sutnarce pod vedením Václava Šlajcha a v 15. ročníku prestižní soutěže si jako vůbec první český komiksový počin vyslouží bronzové umístění.

Rasistický covid

A zase politická korektnost? Španělské noviny La Tribuna de Albacete a jejich karikaturista Javi Salado se omluvili veřejnosti za otištěný kreslený vtip, který přirovnával Omicron k nelegálním migrantům v narážce na to, že tato varianta coronaviru přišla z Jižní Afriky. Inkriminovaný vtip už po bouři na sociálních sítích na webu deníku nenajdete.

Černý plod

Naopak z vědecké ilustrace černého plodu v děloze jsou všichni veskrze nadšení. Namaloval ji nigerijský student medicíny Chidiebere Ibe a je chválený za to, že vyvolal veřejnou diskusi o rasové rozmanitosti v medicíně i mimo ni. Ostatně přiznejte si, že jste podobný obrázek nikdy neviděli…

Bad Reporter přišel o šéfredaktora

Zemřel Don Asmussen, karikaturista, který kreslil pro San Francisco Chronicle, ale hlavně velmi kreativní a originální osobnost a mimochodem i vydavatel vlastních novin Bad Reporter. O tom, jak inspirativní umělec to byl, si počtěte tady (anlglicky).