Pro inspiraci denně sleduji fakt hodně blogů ilustrátorů a komiksářů z celého světa a přišlo mi líto, že o nich nikdo další neví. Začal jsem tedy pro vás dávat dohromady ty nejzajímavější z nich. A protože vás podle ohlasů první díl docela bavil, jsem tu znovu s další dávkou. Minule jsme začínali ve Švédsku u Mattiase Adolfssona, dneska tam vyrazíme zase.

Anna S.
Když jsem v článku o mých zkušenostech z komiksového festivalu ve Stockholmu plakal nad tím, jak jsem se nešťastně minul s jednou z mých nejoblíbenějších blogerek, šlo o Annu Syvertsson. Někde tam prodávala svoji sbírku autobiografických stripů Punches a já ji prostě neviděl a neřekl jí, jak moc mám rád její svěží postřehy ze života stejně jako jednoduché kresbičky a skici. Tak někdy příště, no.

Royalboiler
Americký komiksový scenárista a výtvarník Brandon Graham kreslí a píše pro Image Comics a další prestižní nakladatelství. Rád sleduju jeho skici nebo ukázky z komiksů, na kterých právě pracuje. Kromě toho však na jeho blogu najdete nepřeberné množství ukázek, kterými se sám nechává inspirovat. A je to opravdu pestrá škála zdrojů od japonských komiksů až po transsexuální pornofilmy.

Elijah J. Brubaker / A real mess
Stejně jako Graham je Brubaker rodák z Oregonu, kde se narodil jen o rok dřív. Nejvíc ho proslavil životopisný komiks o Wilhelmu Reichovi, v současné době pracuje na biblickém námětu Jezebel. Já mám však na jeho blogu nejraději všelijaké kresbičky a skici kreslené často jen tak z dlouhé chvíle.

Les petits riens
Když před lety přijela francouzská komiksová hvězda první velikosti Lewis Trondheim na moje pozvání do Plzně, žádné velké přátelství se z toho neurodilo. Už tehdy kreslil denně jednostránkové komiksy o tom, co se mu právě přihodilo, a na své přednášce na plzeňské univerzitě předvedl nakreslení jedné stránky přímo před studenty. V dalších dnech jsme pak sledovali, jak na jeho blogu přibývají komiksy s jeho plzeňskými lapáliemi… Dneska už má na svém kontě sedm úspěšných knížek plných těchto “maličkostí”.

Tiroirs
A ještě jednou Lewis Trondheim. Les petits riens je přeci jen trochu svazující projekt, takže když chce mistr ukázat nějaké skici, kresby, fotky nebo věnování, která kreslí do svých knížek, nechá vás nahlédnout do svého “šuplíku”. Mimochodem, věděli jste, že Lewis Trondheim je psedonym?