Ilustrátorka Oksana Drachkovská utekla před válkou ke kamarádce do Polska a teď se trápí otázkou, jak to možné, že ona tak snadno utekla za svobodou, zatímco miliony Ukrajinců musí žít v nevýslovné hrůze. Veselý bezstarostný styl jejích kreseb potemněl. A peníze, které získává prodejem svého umění, posílá dobrovolníkům na Ukrajině.

Vera Lytovčenková zůstala v Charkově. Hraje na housle svým sousedům schovaným před ruskými bombami ve sklepě a prostřednictvím videa i celému světu. Je oblečená ve večerních šatech, jakoby stála na jevišti. A i ona se snaží získávat peníze na pomoc ukrajinským lidem. Dva příběhy, které můžete objevit na CBS news.

Jedenasedmdesátiletý ukrajinský karikaturista Vladimir Kazanevsky utekl z Kyjeva do Prešova a i odtud posílá do světa své břitké kresby. „Mozek si odmítal uvědomit, že to není noční můra. Je opravdu reálné, když se v srdci Evropy před zraky celého světa šílený diktátor se svou zombie armádou snaží zničit celý národ?“

Opačným směrem, tedy ze Západu na Ukrajinu se vydal reportážní kreslíř George Butler. Přes Rumunsko a Moldavsko se se svými pery, tušemi a vodovkami dostal do Oděsy a pak dál do Kyjeva. Jeho kresby z války si prohlédněte tady.

Nejvýznamnější cenu pro ilustrátory získala letos Suzy Lee

Cenu Hanse Christiana Andersena letos získala osmačtyřicetiletá Suzy Lee a stala se tak vůbec první Jihokorejkou, která “ilustrátorskou nobelovku” dostala. Agentury už přinesly informaci, že prodeje jejích knih se zvedly sto padesátkrát. Cenu pojmenovanou po slavném dánském pohádkáři uděluje jednou za dva roky Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu IBBY zřízená UNESCO se sídlem ve švýcarském Curychu. V minulosti ji získali už tři čeští ilustrátoři – Jiří Trnka (1968), Květa Pacovská (1992) a Petr Sís (2012).

Zemřel Jíří Šalamoun

Tahle zpráva nejspíš nikoho v Česku neminula. Cestou pro cenu Grafika roku za nejlepší litografii zemřel jeden z nejlepších a nejoriginálnějších českých ilustrátorů Jiří Šalamoun. Maxipes Fík, Hobit, Pan Tau, Kronika Pickwickova klubu, Poslední Mohykán, Tracyho tygr. To jsou asi ty nejvýznamnější ze stovek jím ilustrovaných knih. Celou šíři jeho neuvěřitelného talentu ukázala mimo jiné loňská retrospektivní výstava v Muzeu Kampa.

Lustr hledá talenty

Ilustrátorský festival Lustr přijímá přihlášky od mladých talentovaných umělců, kteří na Lustru dosud nevystavovali. Nabídnuté ukázky vyhodnotí a na konci září můžete vystavovat. Letošní ročník bude ve znamení expresivního výrazu Josefa Váchala, Jiřího Šalamouna nebo Květy Pacovské. A bude jako vždy i jedinečnou příležitostí vidět práce zajímavých autorů ze zahraničí.