Ekologické aktivistky vychrstly v Londýně rajčatovou polévku na slavné dílo Slunečnice Vincenta van Gogha. Jiní výtečníci v německé Postupimi zaútočili bramborovou kaší na obraz z cyklu Kupky sena francouzského impresionisty Claudea Moneta. Pokud se ptáte, jak se patláním jídla na vzácná plátna zlepší ekologická situace, tak vám neodpovím. Taky mi to připadá naprosto nepochopitelné.

policii se nelíbí kreslené vtipy

Už zase mluví policie do práce karikaturistů. Naštěstí ne u nás. Už mnohokrát jsem psal o tom, jak z Hongkongu utíkají umělci, protože ve své zemi nemají možnost svobodně tvořit. Teď se zase objevila zpráva, jak se tamní policie ohradila vůči kreslenému vtipu v novinách Ming Pao. Na karikatuře se dva policisté ptají učitelky, jestli byli žáci hodní. Pointa naráží na zpřísněné školní osnovy, podle kterých je mimo jiné povinné probouzet v žácích lásku k čínské vládě. Je to tak vždycky a všude – jakmile se autority začnou bát obyčejných kreslených vtipů, něco hodně není v pořádku.

Obkreslil Disney vlkodlaka z metalového trička?

Nějak jsem tomu odmítl věnovat pozornost, když nizozemský grafik Midi upozornil na nápadnou podobnost nového plakátu Disney+ s jeho šest let starým motivem na triko. Takových nenápaditých obrázků různých vlkodlaků a dalších hrozivých kreatur už člověk viděl tisíce. Midi však začal srovnávat různé detaily obou vektorových ilustrací a dokazovat na nich, že u Disneyho netvořili nový obrázek, ale upravovali ten jeho. A je to docela zajímavé. Co myslíte?

Ukrajinští umělci dostali nebývalý prostor v Německu

Organizátoři monstrózního knižního veletrhu ve Frankfurtu dali velký prostor k prezentaci ukrajinských ilustrátorů, spisovatelů a kultury obecně. A zúčastnil se ho dokonce i prezident Zelenskyj osobně. Dostat všechny knížky, obrazy, nábytek a další nutné náležitosti z válkou zmítané Ukrajiny do Německa prý bylo docela dobrodružné. Veletrhu se zúčastnilo 46 ukrajinských nakladatelů. Naopak pro Rusko zůstal Frankfurt uzavřený.

Jak se z uprchlíka stal jeden z nejuznávanějších karikaturistů světa

Portál Global Voices popsal pozoruhodný životní příběh íránského kreslíře Kianoushe Ramezaniho. Jak žil jako dítě dvojí život, jak jeho otec zemřel za záhadných okolností ve vězení, jak a proč nemohl publikovat a co prožíval po své emigraci do Francie. Mě asi nejvíc zaujalo, že organizace House of Cartoon, íránská obdoba České unie karikaturistů, dohlíží na to, aby tamní kreslíři dodržovali pravidla, jinak jim prostě zakáže kreslit. Ještě že žiju v zemi, kde kreslení vtipů nikoho nezajímá…

Malíř spálil svoje vlastní dílo za čtvrt miliardy

Oblékl si stříbrné montérky, nasadil protipožární rukavice a postupně naházel do krbu 4 851 svých obrázků. Co tomu předcházelo? Známý britský umělec Damien Hirst nabídl zájemcům obrázky z kolekce čítající 10 000 kusů a dal jim na výběr – buď chcete papírový originál anebo NFT, tedy nezaměnitelný digitální token. Všech 4 851 kousků, které prodal digitálně pak spálil, aby majitelům demonstroval skutečnou exkluzivitu. Každý obrázek stál v přepočtu asi 50 000 korun.

Mladá umělkyně maluje na chodník, aby dostala práci

Dvaadvacetiletá Jessie Plascenciaová kreslí každý den na chodník před komplexem budov slavné animační společnosti Pixar v Emeryvillu. Křídami ztvárňuje populární postavičky z jejich filmů a svoji snahu pochopitelně dokumentuje na TikToku. Navzdory tomu, že si prý její videa sdílejí i sami zaměstnanci Pixaru, dosud práci nedostala a nevzali ji ani na letní stáž, na kterou se hlásila. Dostala prý ale už několik užitečných rad, nabídku práce jako ilustrátorka a jen tak mimochodem 7 milionů sledujících na sociálních sítích.

V Plzni kreslí linky napříč komiksovou historií

Velkou komiksovou výstavu přichystali v Západočeské galerii v Plzni. Expozice nese názve Linky komiksu. Podle autorů výstavy Evy Bendové a Václava Šlajcha nejde jen o linky ve smyslu kresebných tahů ale o vzájemné umělecké inspirace mezi autory mnohdy vzdálených generací. Ve výstavní síni “13” jsou k vidění jak originální kresby, tak i vzácné tisky, plakáty a komiksové sešity. Mezi desítkami zastoupených autorů figurují jména jako Mikoláš Aleš, Josef Lada, Kája Saudek, Wilhelm Bush, Charles Burns nebo Moebius.