V přímém přenosu ČT Art se udělovaly ceny Muriel 2022 nejlepším českým komiksům. Dvě ceny si z ceremoniálu odnesla Lucie Lomová. Její komiksový deník Každý den je nový dostal cenu České akademie komiksu a zároveň byl vyhlášen nejlepší komiksovou knihou. Podobně úspěšná byla i Kateřina Čupová. Ta dostala cenu za nejlepší komiks pro děti (Hrnečku vař!) a za nejlepší krátký komiks (Podkova potkává Haha-Bimbi). Nejlepším kreslířem je Karel Osoha (Prašina: Křídový panáček) a nejlepším scénáristou Jean-Gaspard Páleníček (Iogi). Nejlepším zahraničním komiksem je Země potomků od Gipiho, nejlepší překlad má komiks Náraz. Nejlepší studentský komiks nakreslila Julie Černá z UMPRUMu. Cenu za přínos českému komiksu si zasloužili pánové Litoš a Pavlovský za to, že před 25 lety založili dodnes úspěšné komiksové nakladatelství Crew. Do síně slávy byl uveden Vladimír Tučapský.

Zemřela největší česká ilustrátorka

Ve věku 94 let zemřela česká ilustrátorka světového významu Květa Pacovská. Svým originálním a hravým stylem si otevřela dveře do celého světa. Mimo to byla i malířkou, grafičkou, sochařkou, typografkou a pedagožkou (učila na Hochschule der Künste v Berlíně a na londýnské Kingston University. Jako jedna ze tří Čechů získala nejprestižnější ilustrátorskou cenu světa – Cenu Hanse Christiana Andersena, její autorská kniha Papier Paradise byla vyhlášena nejkrásnější knihou světa.

Umění z Guantanáma teď patří vězňům

I na takovém místě, jako je nechvalně proslulá věznice Guantanámo, vzniká umění. Zadržovaní tam malují, čím se dá a na co se dá. Jejich obrazy už byly dokonce několikrát vystavovány. Problémem bylo, že Pentagon odmítl vězněným uznat jejich vlastnictví a po jejich propuštění díla plánoval zničit. Až poté, co sami autoři napsali prezidentu Bidenovi a své stanovisko k tématu vydala i OSN, přestala být díla zadržována a lidé si mohou po svém propuštění vzít své obrazy s sebou.

Ilustrátor uctil oběti masakru v Monterey Parku

Umělci mají spoustu možností, jak reagovat na události kolem sebe. Losangeleský ilustrátor Jonathan Chang reagoval na tragédii v Monterey Parku, kde útočník zabil při oslavách čínského Nového roku 11 lidí, nakreslením digitálních portrétů všech obětí. Ty postupně zveřejňoval na sociálních sítích a o každé z nich napsal krátký příběh. „Když čteme příběhy, cítíme se opravdu hrozně, ale někdy si s tragédií nespojujeme tvář a já mám pocit, že udělat jejich portrét a přiblížit, kdo ten člověk byl a koho jsme ztratili, je také velmi důležité,“ řekl o tom umělec.

Nejlepší ilustrátoři podle amerických knihovníků

Americká knihovnická asociace vyhlásila vítěze cen Youth Media Awards. Mezi jistě skvělými literárními počiny pojďme omrknout ilustrátorské kategorie. Caldecottovu medaili pro nejlepší obrázkovou knížku pro děti získal Hot Dog Douga Salatiho. Salati napsal a nakreslil fakt hezkou lyrickou knížku o psovi, který z městského shonu zkolaboval na přechodu pro chodce, a tak ho páníček vzal na dovolenou k moři, aby tam našel klid a přivezl si ho pak s sebou zpátky domů. Kdo z nás by se v tom nenašel? Cenu pro nejlepšího afroamerického ilustrátora dostal Frank Morrison za knihu Standing in the Need of Prayer, kterou ilustroval Carole Weatherfordové, cenu pro latinskoamerického ilustrátora pak Adriana M. Garciaová za ilustrace knihy Where Wonder Grows, kterou napsala Xelena Gonzálesová.

Nejdražší perokresba

Černobílá kresba, kterou v barevném provedení znáte z obálky komiksu Tintin v Americe, se v aukční síni Artcurial v Paříži prodala za 2 158 000 eur. Autor Tintina belgický kreslíř Hergé ji nakreslil inkoustem, tužkou a modrou pastelkou v roce 1942. Nejdražším vydraženým originálem Tintina zůstává nerealizovaný obal komiksového alba Modrý lotos. Akvarel z roku 1936 se před dvěma lety prodal za 3,2 milionů eur.

Zajímavé rozhovory:

Zajímavé výstavy:

Ondřej Sekora známý i neznámý
28. února – 14. května 2023, Villa Pellé, Praha

Vladimír Suchánek: Krásná neznámá
1. – 25. března 2023, Galeire 1, Praha

Walter Mende SMOLMEN
20. ledna – 31. března 2023, kavárna ERA, Brno

Petr Nikl: Samovolné práce
1. února – 10. března 2023, galerie Millenium, Praha