Nedávno mi napsala paní Jitka z jižních Čech. Pečlivě prostudovala můj seriál Jak se stát profesionálním ilustrátorem a rozhodla se, že už s tím svým snem konečně něco udělá. Zaplatila mi, odpověděla na moje zvídavé doplňující otázky, poslala odkaz na galerii svých obrázků a já se pustil do práce. Do týdne ode mě dostala čtyřstránkovou analýzu, co dělá dobře, v čem by se měla zlepšit a co by pro to měla konkrétně dělat, co sledovat, na co se zaměřit. K tomu jsem přihodil pár triků i s ukázkami. A ještě mě nad její prací napadlo, jak by mohla skvěle využít svých “konkurenčních” výhod v hledání a plánovaní zajímavých projektů.

Její odpověď mě potěšila:

Moc a moc Vám děkuju za všechny komentáře, postřehy a rady, které jste mi poslal a taky samozřejmě za čas, který jste mým pracím věnoval. Budu ráda, když se na Vás budu moci zase někdy obrátit. Moc mi to pomohlo a hlavně mi to dodalo sebedůvěru.

Jenže to nebylo všechno. Paní Jitka mi svým příběhem připomněla magické pravidlo: Stačí udělat jakýkoliv krok směrem ke svým snům, a ty se začnou okamžitě plnit. Prostě jenom ukážete vesmíru, že to myslíte fakt vážně, a věci se dají do pohybu rychlostí a razancí, že se nestačíte divit.

Tak třeba si chcete vylepšit webové stránky, abyste dostávali víc zakázek. A ještě, než stačíte nový vymazlený web publikovat, už se vám ozývají noví zákazníci. Prostě jste udělali první krok, vyslali jste signál do vesmíru, že vás nic nezastaví, a vesmír vás v tom samotné nenechá. Nikdy.

To se přihodilo i paní Jitce, která se rozhodla zaplatit mi za konzultaci, aby se o své práci něco dozvěděla a někam se posunula. A aniž bych to já mohl jakkoliv ovlivnit, najednou začala potkávat dávné kamarády a známé, kteří zrovna shání někoho, kdo by jim maloval obrázky právě v jejím stylu. Udělala jeden jediný krok ze stagnace, kterou cítila a z níž chtěla vystoupit, a všechno se dalo zázračně do pohybu.

Mám z toho všeho upřímnou radost.

No aby ne. Je přece úžasné žít s vědomím, že všechno v našem životě je směšně jednoduché, a cokoliv si přejeme, se nám vyplní. Protože jinak to ani nejde.