Jednou ze stovek obětí šíleného íránského režimu se nejspíš stal ilustrátor Mehdi Bahman. Hlásal totiž náboženskou toleranci i přátelství mezi Muslimy a Židy, ilustroval Tóru a Bibli a poskytl rozhovor izraelské televizi, ve kterém kritizoval zavedení práva šaría a další zvěrstva, které se v jeho zemi dějí, zejména během protestů vyvolaných smrtí dvaadvacetileté Mahsy Aminiové ve vazbě, do které byla uvržena za to, že měla špatně zahalené vlasy. Žádné další podrobnosti o Bahmanově osudu nebyly zveřejněny.

Írán mezitím vyhrožuje Francii za další karikatury v Charlie Hebdo

Události v Íránu inspirovaly redakci satirického časopisu Charlie Hebdo k vyhlášení soutěže karikatur na íránského duchovního vůdce ajatolláha Chameneího. Cílem prý je podpořit boj Íránců za svoji svobodu. Nejlepší kresby vyšly ve speciálním vydání k výročí tragického teroristického útoku na redakci časopisu v roce 2015, při kterém teroristé zabili celkem 12 lidí. Toto výročí si připomněli nejen sami tvůrci, ale i vrcholní francouzští politici – prezident, premiérka i ministryně kultury. A Írán začal okamžitě vyhrožovat Francii tvrdou reakcí. Zatím si povolal francouzského velvyslance a zavřel francouzský výzkumný institut v Teheránu. Několik desítek demonstrantů už před francouzskou ambasádou pálilo francouzské vlajky. A reakce z Charlie Hebdo? Navzdory hackerskému útoku z íránských serverů vyšlo nové číslo a v něm další Chameneího karikatury. “Smát se sám sobě nikdy nebylo silnou stránkou tyranů,” napsal šéfredaktor Riss.

Ilustrátorka točí krátké filmy o utrpení Palestinců

Na to, jak se žije lidem na palestinských územích, se rozhodla ilustrátorka Ola Barakatová upozorňovat krátkými animovanými filmy. Obyvatelé Gazy včetně dětí trpí podle umělkyně diskriminací a násilím a žijí v neustálém strachu. Barakatová točí své filmy doslova na koleni a sama přitom čelí výzvám, jako je nedostatek materiálu a pravidelné výpadky proudu.

Heavymetalové známky britské královské pošty

Nevšední známky vydala 12. ledna královská pošta ve Velké Británii. Věnovala je totiž hudební formaci Iron Maiden a kromě fotek z koncertů jsou součástí emise i malované obrazy maidenovského maskota Eddieho. Toho pro kapelu na začátku 80. let stvořil výtvarník Derek Riggs, který maloval i obálky jejich desek. Iron Maiden jsou pátou hudební skupinou, které Royal Mail složilo podobnou poctu. V minulosti již vydali emise známek s motivy Beatles, Pink Floyd, Queen a Rolling Stones

Nejlepší komiksový kreslíř

Cen pro nejlepší komiksy a jejich tvůrce je na světě spousta. Jednu z nich – ComicBook.com Golden Issue 2022 – obdržel devětačtyřicetiletý Newyorčan Cliff Chiang, když za sebou nechal další hvězdné kreslíře, jako jsou Stan Sakai nebo Kate Beatonová. Porota ocenila jeho grafický román Catwoman: Lonely City. Příběh se odehrává v Gothamu deset let po Batmanově smrti.

Z Reflexu mizí všechna legrace

Po konci satirického komiksu Zelený Raoul a odchodu vtipného kolážisty TMBK končí v Reflexu další humorná rubrika – Vtip týdne. Kreslíř Marek Douša do ní vybíral ty nejlepší kreslené vtipy, které ho zaujaly na internetu a vždy je doprovodil krátkým komentářem. Škoda.

Kupte si pohádkovou chaloupku slavného ilustrátora

Dům jako z pohádky je na prodej za 1,6 milionu liber v anglickém Charlwoodu. Došková střecha, vikýře, šest ložnic, šest akrů zahrad, tenisový kurt, bazén, koňské stáje… Ptáte se, proč o něm píšu v novinkách ze světa ilustrace? Kouzelný dům z roku 1412 patřil EH Sheperdovi, politickému karikaturistovi, který se však proslavil jako ilustrátor Medvídka Pú.

Zajímavé rozhovory:

Byla jsem posedlá puntičkařením. Změnil mě až experiment

Zajímavé výstavy:

IOGI: 11 příběhů ze života každodenního Japonska
10. ledna – 4. února 2023, Galerie Ladislava Sutnara, Plzeň