Když kreslím, jsem to já, kdo určí, jaký tvar budou mít kopce na obzoru, bude-li na ně pršet nebo nade vším zazáří slunce. Kde poroste tráva a kudy poteče řeka. Kde se budou pást ovce a kde postavím domy. Jsem to já, kdo rozhodne o každém lístečku na stromě, stejně jako o každé bytosti, která se na scéně objeví. To já vdechuji svému obrázku život. Je to můj svět a jen na mně záleží, jak to v něm bude vypadat.

Stejně to mají nejen kolegové ilustrátoři, ale i spisovatelé, kteří určují, jak se bude které stvořené postavě v románu dařit. A totéž filmaři, sochaři, muzikanti

Děláme to vlastně všichni, ať už pleteme svetr nebo vaříme oběd. Záleží vždycky jenom na nás, jak se nám dílo podaří.

Můžu jít ještě dál? Jste na to připravení?

Představte si, že i váš život je naprosto ve vašich rukou. Ostatně kdo jiný by měl rozhodovat, co budete dnes dělat, jak se budete cítit, jaký máte den? Prezident, vláda, mimozemšťani…?

Vy jste režisérem toho filmu. Vy jste spisovatelem i hlavní postavou svého románu. Vy jste architektem svého světa. Vy rozhodujete o tom, s jakými lidmi se potkáváte a jaké s nimi máte vztahy. Jakou máte práci, a jak jste s ní spokojení.

Vy máte tu moc rozhodnout, jestli ten váš příběh bude komedie nebo horor. A jestli tu sílu nemáte nebo cítíte, že všechno ve vašem životě není tak, jak byste si představovali, pak jste zřejmě volant svého auta dali do ruky někomu úplně jinému; a nejspíš i řadicí páku a pedály. Někdo řídí vaše auto na dálkové ovládání a vám to nepřipadá ani trochu divné…?

Nastal čas to změnit. Vezměte barvy a začněte si ten svůj svět malovat konečně podle sebe. Všichni jsme umělci. Každý z nás je stvořitelem svého světa. Každý z nás je Bůh.


Titulní obrázek jsem si půjčil z vlastní komiksové knihy Nejdůležitější věc na světě.