Minule jsem tu psal, jak jsem při ilustrování mojí nejnovější knížky pořádně popustil uzdu své fantazii. Jak jsem se vyřádil na všech učitelích a žácích, řediteli i školníkovi. A jak jsem se pak bál, že mi to nemůže projít.

Ano, byl jsem toho plný. Ponořil jsem se do práce a nekoukal nalevo ani napravo. Nadšeně jsem plaval v bezbřehých vodách fantazie a pořád jsem měl v hlavě jenom bubáčka Bubuše. S Bubušem jsem vstával, s Bubušem jsem trávil celé dny, s Bubušem jsem usínal. Bubuš byl – i s malým parazitujícím šnečkem na svém bedlovém klobouku – se mnou pořád. Kreslil jsem Bubuše nejspíš i ze spaní. I moje žena nakonec přijala bubáčka Bubuše do rodiny…

Kreslení obálky – pokud nakladatel dovolí – si rád nechávám až nakonec. Chci do toho vždycky dát všechny ty pocity a myšlenky, se kterými jsem se v průběhu práce na knížce sžil. To se na začátku dělá dost blbě, i když chápu, že nakladatel potřebuje obálku naopak co nejdřív, aby ji mohl umístit do edičního plánu a na webové stránky a vůbec natěšit čtenáře na připravovaný titul.

A tak jsem Bubušovi nakreslil parádní obálku, na kterou se kromě něj a jeho šnečka vešli i nezvedení spolužáci a dokonce i pan ředitel.

nerealizovaná obálka knihy pro děti

“Děkujeme, obálka je moc hezká,” napsali mi z nakladatelství. “Akorát, že ta knížka se jmenuje úplně jinak. Správný název není Bubáček Bubuš, ale Strašidelná škola.”

Cože? Co to je za nesmysl. Od začátku se to přece mělo jmenovat Bubáček Bubuš. Celou dobu jsem ilustroval Bubáčka Bubuše, tak co si to vymýšlíte za nesmysly?

A začal jsem ve své e-mailové schránce probírat všechnu související korespondenci. Paní spisovatelka Rožnovská mi psala, že by chtěla, abych ji ilustroval její novou knížku Strašidelná škola. Z nakladatelství mi psali o Strašidelné škole. Rukopis se jmenuje Strašidelná škola…

To není možné. V jaké podivné dimenzi jsem se to ocitl? Vstal jsem od stolu a začal se přehrabovat šanony se smlouvami. Bylo to tam: Smlouva o vytvoření ilustrací se týkala titulu… Strašidelná škola.

Tolik jsem se sžil s bubáčkem Bubušem, že jsem skutečný název knihy úplně zazdil, a bez nejmenších pochybností jsem nakreslil obálku s titulem Bubáček Bubuš. A ještě chvilku mi trvalo, než jsem dokázal připustit, že jsem se neprobudil v paralelním vesmíru, ale že jsem opravdu idiot, který neudrží v hlavě dvě jednoduchá slova.

A protože přemlouvat nakladatele, aby knížku přejmenoval, když se obálka tak povedla, jsem považoval za marné, musel jsem obálku předělat. Výsledek už přece jen není tak dokonalý, ale pořád to celkem ujde ;-)

obálka knihy pro děti

P.S. Knížka Lenky Rožnovské Strašidelná škola právě vyšla! Chcete-li ji s mým podpisem a originálním obrázkem, kupte si ji na Fleru. Nebo mi prostě napište. Jinak ji najdete v každém slušném knihkupectví :-)