Nemysleli jste si, že všechno, co nějaký ilustrátor nakreslí, má automaticky v hlavě, že ne? Když mám nakreslit třeba vrtulník, dokážu ho na papír nahodit i z hlavy, pokud ale potřebuji nějaký konkrétní typ, musím hledat v knížkách nebo na internetu. Jsou motivy, ke kterým se už nikdy nevrátíte. Ale jsou i věci, které kreslíte nepoměrně častěji.

Nejmarkantnějším případem motivu, k němuž jsem si musel dělat rešerše v podstatě neustále, jsou kostýmy. Pro někoho, kdo často ilustruje pohádky pro děti, bylo čím dál otravnější hledat stále nové a nové inspirace pro další krále, princezny a rytíře, o chudých venkovanech nemluvě.

Kdysi jsem se v jednom rozhovoru s Adolfem Bornem dočetl, že jemu ochotně a fundovaně pomáhá s vyhledáváním dobových kostýmů manželka Ema. Já jsem na ideální řešení přišel teprve nedávno, když jsem si koupil monumentální publikaci The Complete Costume History.

Těžko se dneska věří tomu, že pět set listů s několika desítkami tisíc detailně vykreslených kostýmů, kusů zbroje, nábytku, architektury a dalších souvisejících předmětů a detailů je prací jediného autora. Francouzský výtvarník Auguste Racinet publikoval své životní dílo v šesti svazcích v letech 1876 až 1888. Velkolepá publikace, kterou letos vydalo známé nakladatelství Taschen, sestává ze dvou knih formátu 240 x 316 mm o celkovém počtu 792 stran. V prvním svazku najdete kompletní obrazovou část z pera a štětců Augusta Racineta, druhý obsahuje popis a vysvětlivky k jednotlivým kresbám.

Kniha The Complete Costume History, která se v originálním vydání jmenuje Auguste Racinet’s Le Costume historique, vyšla u Taschenu trojjazyčně (angličtina, francouzština, němčina) a vyrobena byla v Číně (ne, na kvalitě zpracování to skutečně nepoznáte). Obsahuje detailní historii odívání od primitivních národů přes velké starověké civilizace až po evropskou středověkou a novověkou módu končící autorovou současností, tedy na konci 19. století. Ano, novější trendy v publikaci nenajdete, ale z hlediska historie jde vlastně o zanedbatelné časové období.

Publikaci mám doma sotva pár měsíců a asi jste pochopili, že jsem z ní nadšený. Ještě jsem přitom nenakreslil jediný kostým tak, jak jsem jej v knize našel. Vždycky jde o kompilaci různých prvků na jedné postavě navíc v kombinaci s vlastní fantazií, takže mám vlastně s knihou k dispozici miliony nejrůznějších variací. A tak nemusím mít strach, že by se v tomto směru inspirace pro mé ilustrace měla brzy vyčerpat.