Jakkoliv se zdá velikost dvoustrany 540 x 320 mm obrovská, musel jsem pečlivě zvážit, výrobu jakých jídel dětem (i dospělým) ukážu. Váhal jsem mezi základními potravinami a nezdravými dobrotami, které děti milují, jako jsou brambůrky, čokoláda, popcorn a podobně. Vlastní žena i paní redaktorka Zajíčková mě přesvědčily, abych zvolil první variantu. Vybral jsem si tedy chleba, mléko, máslo, sýr a jogurt. Po ukázce o stavění domů a výrobě nábytku vám tímto představuji druhé velké téma z mojí interaktivní knihy Už vím jak.

Všechny informace se děti dozví pomocí elektronické tužky. Všechno, co je v knížce nakreslené, má základní popis, rozšířený popis, většina věcí i svůj zvuk a lidé přímou řeč. Hustě popsaná excelová tabulka, do které jsem všechny tyhle věci vypisoval, má 6 sloupců a 129 řádků. Jen pro tuto dvoustranu. Všechny lidské hlasy namluvil Tomáš Hanák. Kresleným průvodcem je dětem malý Vojta.

Horní pruh je jako vždy věnovaný historii a teorii – jak se dřív zpracovávalo obilí, nejběžnější obiloviny, která zvířata nám dávají mléko a čemu všemu se taky ještě říká mléko, i když to mléko vůbec není.

Farma uprostřed dodává jak obilí na levou stranu, tak mléko do mlékárny na pravé straně. Než se obilí dostane do pekárny pana Housky, projde silem a pochopitelně i mlýnem. Ve mlýně není kromě vrátného, laborantky kontrolující kvalitu a obsluhy balení ani noha. Čištění zrn i samotné mletí probíhá plně automaticky.

“Myslela jsem, že tu knihu už znám jako své boty,” napsala mi paní redaktorka Zajícová z Albi, když jsem spočítal všechny postavičky v knížce, “ ale kde je prokristapána ten 1 Rom?” Odpověď je: Tady v pekárně právě upravuje teplotu pečení chleba. Nakreslil jsem ho tam coby vzpomínku na dětství, kdy malí romští kluci pomáhali občas v jedné rokycanské pekárně a za odměnu dostali pár voňavých rohlíků.

Za kravínem je potok (krávy počítat nemusíte) a za potokem mlékárna. Po přísné vstupní kontrole se mléko zpracuje na čerstvé a plnotučné nebo se z něj vyrobí sýr, máslo a jogurt. Jogurtové kelímky se mi počítat nechtělo.

Zajímavé věci se samozřejmě odehrávají i venku za zdmi továren a provozoven. Nejlepší bude, když všechny detaily doma prozkoumáte s mluvící tužkou. Věřte, že to bude zábava na hodně dlouho. A nejen pro děti.

Příště vám ukážu, jak celá tahle dvoustrana vznikala.