Tohle je pozoruhodný příběh. Když přišel šéfkuchař de Witte z utrechtské restaurace Feu do Van Goghova muzea v Amsterdamu, zastavil se u mistrova obrazu Zátiší s červeným zelím a cibulí a něco se mu na něm nezdálo. Jako profesionál v oboru gastronomie si totiž uvědomil, že na obraze není namalovaná cibule, ale dvě hlavy česneku. Brzy na to napsal do muzea dopis a tam jeho zprávu vzali se vší vážností. Jak by ne! Nadšený fanoušek Van Goghova díla a amatérský malíř v dopise srovnával, jak slavný umělec na jiném obraze Zátiší s talířem cibule namaloval cibuli, a dokládal tím, že na tomto obraze musí jít o česnek. A kunsthistorikům nezbylo nic jiného, než dát de Wittemu za pravdu, že ingredience na obraze byly od začátku špatně pojmenovány. Takže došlo k přejmenování a nizozemský kuchař se svým postřehem zapsal do historie moderního umění. Na oslavu svého objevu vymyslel de Witte nový pokrm inspirovaný obrazem. Hosté jeho restaurace v Utrechtu jsou z něj prý nadšení.

Zunzi byl nepohodlný a už nebude kreslit

Hongkongské noviny Ming Pao oznámily, že už nebudou otiskovat satirické kresby Wonga Kei-kwana známého pod pseudonymem Zunzi. Osmašedesátiletý umělec publikoval v deníku Ming Pao od roku 1983. Čínská vláda jeho karikatury dlouhodobě kritizovala jako “nevyvážené” a “zavádějící”. V rámci kontroverzního zákona o národní bezpečnosti (ano, autoritativní režimy považují kreslené vtipy za hrozbu) čekají kreslíře nejspíš i další potíže. Už teď zmizelo Zunziho jméno z katalogů veřejných knihoven a lidé si již nekoupí žádnou jeho knihu. Případů mizejících kreslířů v kdysi svobodném Hongkongu je ovšem víc.

Umělkyně žaluje Midjourney a Stable Diffusion za krádež svých obrázků

Naplno se do boje s umělou inteligencí pustila ilustrátorka Karla Ortizová ze San Francisca, když zažalovala provozovatele dvou nejvýznamnějších generátorů obrázků Midjourney a Stable Diffusion. Skutečnost, že modely mezi miliony dalších obrazových materiálů použily k trénování nepochybně i její obrázky, považuje za formu krádeže identity a nekalou soutěž. Firmy se brání tvrzením, že umělkyně nedokázala identifikovat jediný jejich výstup, který by porušoval její autorská práva. A pro jistotu přestaly data získaná z jejích obrázků používat.

Čtenáři obviňují ilustrátora z použití AI

Fanoušci komiksové série Slayers se pozastavují nad nejnovější ilustrací Araizumiho Ruie. Zdá se jim, že se umělec nechal zastoupit umělou inteligencí, a žádají od něj vysvětlení, proč ilustrace vypadá výrazně jinak než jiná jeho díla, která pro sérii dosud kreslil. Jeden z nich dokonce zkusil podrobit obrázek detektoru obrazu AI a výsledkem byla 99% pravděpodobnost použití Stable Diffusion. Nejde prý ani tak o to, že by fanoušci sériálu považovali použití AI za zločin, jen by rádi znali pravdu.

Okradl výrobce menstruačních vložek populární ilustrátorku?

Globální výrobce menstruačních pomůcek firma Libresse podle všeho vzala skvělý nápad s menstruačním ostrovem populární ilustrátorky Gemmy Correllové, nechala ho překreslit a použila ho v lokálních kampaních některých zemí. Posuďte sami.

Zlatá stuha pro nejlepší české ilustrátory

Zlatou stuhu, soutěž domácí literatury pro děti, ovládla letos Magdalena Rutová se svou knížkou Já, chobotnice. Dostala cenu pro nejlepší spisovatelku i za výtvarný počin roku. Cenu za literaturu faktu dostala spisovatelka a ilustrátorka Eva Horská za knihu OPI. Nejlepší komiksovou knihu Hrnečku, vař! nakreslila Kateřina Čupová. Dalšími oceněnými ilustrátorkami ve výtvarné části cen jsou Eva Volfová, Andrea Tachezy a Veronika Bílková. Cenu za významný přínos literatuře pro děti a mládež přiřkli porotci Jindrovi Čapkovi.

Ve Velké Británii vyhlásili ilustrátorku roku

Ilustrátorkou roku na British Book Awards 2023 se stala teprve 28letá komiksářka Alice Osemanová. Své stěžejní young adult dílo Heartstopper začala vydávat jako úplně neznámá amatérská kreslířka ve svých 22 letech. Milostný příběh s homosexuálním tématem však na sebe poutal čím dál větší pozornost. Knihy, které pak vydala, se setkaly s obrovským komerčním úspěchem, a stejně je na tom i stejnojmenný seriál na Netflixu. Nejlepší knihou roku pro děti je Tyger, kterou ilustroval slavný Dave McKean. Cenu za nejlepší knižní ilustrace si však odnesl Harry Woodgate za autorskou knihu Grandad’s Pride.

Eurovize podle ilustrátorů

Nejspíš jste nevěděli, že kromě muzikantů se soutěže Eurovize účastní i ilustrátoři. Svým způsobem… Každý rok si pustí televizní přenos a živě kreslí všechno, co vidí na obrazovce. Rychlé skici a karikatury pak publikují pod hashtagem #draweurovision. Protože se téhle aktivity může zúčastnit spontánně opravdu kdokoliv, najdete tam i neumělé pokusy, ale i hodně povedené, svěží kresbičky.

Úmrtí

Per Åhlin (*1931), švédský ilustrátor a tvůrce animovaných filmů
Rolf Harris (*1930), australský karikaturista a hudebník
Esmé Frances Hennessy (*1933), jihoafrická botanička a ilustrátorka
Bill Chapman (*1933), americký ilustrátor

Zajímavé rozhovory

Zajímavé výstavy

Kája Saudek – král českého komiksu
13. května – 10. září 2023, Regionální muzeum v Litomyšli

Vojtěch Kubašta – geniální ilustrátor
25. května – 10. září 2023, Vlastivědné muzeum ve Slaném

Bestiarium Maurizia Olivotta
20. května – 15. října 2023, 3+ galerie, Český Krumlov