Pokud už jednou dáváš svoje ilustrace na sítě, jako je Pinterest, Behance nebo DeviantArt, byl by hřích nepodívat se, co a jak kreslí “konkurence”. To jsem dal do uvozovek, protože – pamatuj si – konkurence v tomhle oboru neexistuje. Nikdo nekreslí stejně jako ty. Nikdo nemůže nabídnout klientům to, co ty. Jsi unikátní. Jsi originál. Nemáš konkurenci. Jsi tu jen ty sám s tím, co umíš.

Ale dívat se kolem sebe a inspirovat se je strašně důležitý. Nikdy jsi to neměl tak snadné, jako je to dneska. Takže sleduješ nejenom kamarády, které znáš osobně, ale i ilustrátory, o kterých jsi nikdy v životě neslyšel a kterým u nás nevyjde nikdy žádná knížka, protože zkrátka nejsou tak slavní a bydlí na opačném konci světa. Nebo jsou to teprve studenti nějakých neznámých výtvarných škol v podivuhodných exotických zemích. Ale tebe jejich práce osloví a pozorně sleduješ, jak pracují s barvou, čím a jak kreslí, stínují, šrafují. Jak zacházejí se světlem, kompozicí a perspektivou. A třeba to začneš zkoušet taky a něco se od nich naučíš.

Nemusíš se bát, že bys kopíroval. Nikdy nic nenakreslíš tak jako oni. Vždycky to bude tvůj štětec, tvoje pero, tvoje ruka. Tvůj mozek a tvoje srdce. To ty dáváš svému obrázku život. Jsi originál, pamatuješ?

Jen s internetem si ale stejně nevystačíš. Takže se ti domácí knihovna zaplňuje knížkami s obrázky tvých oblíbených ilustrátorů. Vydržíš se na jeden malý obrázek dívat dlouhé minuty. Zkoumáš každý tah štětce, centimetr po centimetru odhaluješ tajemství jejich mistrovství. Nikdo jiný nedokáže do těch knížek civět tak dlouho jako ty. Jsi totiž ilustrátor.