V Americe udělovali letošní Pulitzery. Ve výtvarné kategorii dominoval komiks z Insideru Jak jsem utekla z čínského internačního tábora. Porota ocenila využití grafické reportáže a komiksového média k vyprávění silného, ​​ale zároveň intimního příběhu čínského útlaku Ujgurů a zpřístupnění problému širší veřejnosti. Celý komiks si můžete přečíst úplně zadarmo.

Ruský karikaturista utekl do Bulharska

Nejen ukrajinští (psal jsem minule) ale i ruští umělci utíkají ze své země. Známý ruský satirik Sergej Jolkin zmizel kdesi v Bulharsku a napsal o tom jen “Budoucnost je mlhavá.” Jolkin vždycky kreslil obrázky se silným sociálním nábojem a nezřídka velmi kritické k Putinovi. K rozhodnutí opustit svou zemi dospěl uprostřed války na Ukrajině a neustále sílících útoků na svobodná média a občanskou společnost v Rusku.

Kniha slavného ilustrátora s českými kořeny byla nenávratně zničena

Alex Brychta, slavný anglický ilustrátor s českými kořeny, se pořádně naštval. Jedna z jeho knih byla po 30 letech stažena z tisku a existující kopie nakladatelství Oxford University Press zničilo. Důvodem je ilustrace pouličního trhu na Blízkém východě, kde postavy nevybíravě komentují muže v turbanech a ženu v nikábu. Kdosi usoudil, že je kniha islamofobní, tudíž nežádoucí. Absurditu podtrhuje skutečnost, že sám ilustrátor je ženatý s muslimkou iráckého původu. Brychta se narodil v Praze a s rodiči emigroval do Velké Británie v roce 1968, když mu bylo 12 let.

Objevení zapomenuté židovské ilustrátorky

Irská historička umění Edel Sheridan-Quantzová pátrala po životě tiskaře a nakladatele Adolfa Mollinga. Díky tomu náhodně narazila na zapomenutou židovskou ilustrátorku Hilde Kochovou. Postupně našla spoustu jejích originálních ilustrací včetně těch, které namalovala v koncentračním táboře. Hilde Kochová zahynula v Osvětimi a její pozoruhodný příběh si můžete přečíst na stránkách deníku Haaretz.

Odešel otec legendárního Ábíčka

Ve svých 92 letech zemřel Vlastislav Toman, spoluzakladatel a dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC. Na ábíčkovské komiksy na pokračování vzpomínají generace nadšených čtenářů. Ačkoliv Toman sám zdaleka nenapsal všechny, jako šéfredaktor se vždy postaral o to, aby mohly v jeho časopise vždycky vycházet.

Tragédie komiksového gurua

Myslím teď na Scotta McClouda, autora přelomové knihy Jak rozumět komiksu. Na Twitteru oznámil, že jeho žena Ivy tragicky zahynula. A vypnul možnost přidávat komentáře. “Nemusíte říkat vůbec nic.” Byli spolu 34 let.

Rozhovory a profily českých ilustrátorů, které mě v poslední době zaujaly: