• Každá olympiáda přece musí mít svého maskota. Ten tokijský se jmenuje Miraitowa. Mimochodem – estonská reprezentace se stylově nechala zvěčnit v manga stylu a najala si na to profesionálního japonského ilustrátora MONQ. 
  • V Portugalsku se rozdávaly ceny World Press Cartoon 2021. Hlavní ceny si odvezli Ukrajinec, Ital a Mexičan. 
  • A teď k vážným věcem. Zemřel dánský kreslíř Kurt Westergaard. To je ten, co v roce 2005 nakreslil onu slavnou karikaturu Mohameda s bombou v turbanu, jak se pak kvůli ní v arabských zemích vypalovaly západní ambasády. Bylo mu 86 let. 
  • Nevěřili byste, že i kreslenými vtipy se dá bojovat za velké a důležité věci, třeba proti rasismu. Izraelští ilustrátoři zase tvoří znepokojivé obrazy, aby upozornili společnost na problém, jak hovadsky se izraelská armáda chová k nezletilým Palestincům. Kubánští kreslíři se odvážně staví na podporu nespravedlivě vězněných lidí ve své zemi. A v Londýně je k vidění výstava o plýtvání potravinami.
  • Velkým hybatelem pozoruhodných výtvarných projektů je samozřejmě covid. V Indii místní umělci pomocí kreslených vtipů šíří osvětu před očekávanou třetí vlnou. Výtvarníci, designéři, ale i architekti se na popud londýnské ilustrátorky Justyny Greenové zapojili do projektu 100 dní vděčnosti, v jehož rámci sdílí všechny své malé radosti, za které jsou v téhle podivné době vděční. Novozélanďanka Phoebe Morrisová využila lockdownu k nakreslení knížky pro děti, která zaujala až v Japonsku. Cenu za originalitu však získává Barbara Dale, která dokumentuje pandemii na roličkách toaletního papíru
  • Manu Cornet dlouho bavil internet nelichotivými kreslenými vtipy z prostředí svého zaměstnavatele – Googlu. Teď oznámil, že dal firmě po čtrnácti letech výpověď z důvodu dlouhodobé frustrace. A je po srandě. 
  • Ilustrátorka Amber Shareová maluje plakáty na národní parky v USA a vybírá si k tomu ty nejhorší recenze zklamaných turistů. Grand Canyon je prostě díra… 
  • A děje se něco zajímavého i u nás? ptáte se možná. Ano, kromě hromádky minule zmíněných novinek je v Muzeu Kampa k vidění velká retrospektiva Jiřího Šalamouna. A až do 29. srpna se můžete jít podívat do DOXu na kreace originálních dětských ilustrátorů, jako jsou Vendula Chalánková, Jiří Sopko, Petr Nikl nebo dvojice Böhm/Franta. Výstava se jmenuje Fenomeander.