Ocenění knihy Nejdůležitější věc na světě Cenou Bohumila Polana zdůvodnila porota tímto laudatiem:

Laudatio na knihu Nejdůležitější věc na světě

Autor: Vhrsti

Vydal autor vlastním nákladem s podporou Ministerstva kultury ČR a nadšených čtenářů, s doslovem doc. PhDr. Vladimíra Novotného, Ph.D. r. 2014

Možná se mnozí podiví, že Polanovu cenu pro rok 2015 získalo dílo komiksového typu. Málokterému spisovateli jsou totiž komiks pochuti. Asi proto, že se setkáváme s touto formou většinou u politických aktualit, výsměšných agitek, u příběhů, které ilustrovány s jistým stupněm vulgarity patří do oblasti pokleslé literatury.

Ne tak autor, který si dal originální pseudonym Vhrsti. Jeho kniha Nejdůležitější věc na světě se jako komiks tváří. Ale je to jako u člověka. Dokud se mu nepodíváme hlouběji do očí, nemůžeme mu porozumět.

Ale my básníku Vhrsti chceme rozumět. To proto, že jeho vyslanec, světlovlasý panáček s udivenými puntíky očí, je nejobyčejnější figurka, ani příliš originální, snad právě proto se neokouká, snad právě proto jsme stále zvědavi na stav jeho bytí v tomto nepříznivém světě. Jeho slova, jeho postoje dělají svět průzračnějším, je do něho vidět jako do zahrady právě umytým oknem.

Tam dochází panáček pěšinkou prostých slov zdobenou nejobyčejnějšími bylinami, sedmikráskou, která vykvete vždy, dokonce i pod sněhem, zatímco růže mohou pomrznout a na úbytě zahynou lilie. Rozkvete vždy, je důležitou rostlinou; dává lidem znamení, že na planetě je pořád ještě dobře. A pokud vedle nás tryskne hejno vrabců, je tahle zpráva dokonale potvrzená.

Panáček zve k svému pohledu na svět nejen milovníky poezie, ale třeba děti, které jsou obvykle zahleděny do displeye tabletu, člověka, který má oči unavené z obrazovky kompjútru. Naděje, že tyto děti i tito dospělí přijmou panáčkovo pozvání, je velká, vyletí jako holubice, a už se nevrací. Našla pevnou zemi.

Básník jménem Vhrsti zvolil neobvyklou formu pro přiblížení poezie člověku, který se k ní nedostává zrovna lehko. Obdařil prosté slovo poetickým nábojem, spojil s obrázkovým doprovodem a přitom neprofanoval jedno ani druhé. Naopak, navzájem se umocnily ve vynalézavých situacích, v drobných, výmluvných příbězích, v důležitých životních bodech panáčka, který žije v každém z nás.

V centru poezie, které tvoří nezastupitelné verše básnických bardů plné metafor, hledají verše knihy Nejdůležitější věc na světě své platné místo novou formou, odvahou, která má naději objevit i v člověku poezii dosud uzavřenému nový potenciál pro její nevratné přijetí.