Připadám si úplně jako Karel Gott: Tohle jsem opravdu nečekal. Po březnovém vítězství v soutěži České unie karikaturistů o nejlepší vtip měsíce se zdá, že ty moje kresby snad opravdu někoho baví. Jenže já nestojím o vavříny v žádné soutěži! Ale k tomu se dostanu později.

Do Novinářské ceny posílám své vtipy vytrvale už několik let. Je to totiž skvěle organizovaná, kvalitní soutěž. A výstava nejlepších karikatur každoročně putuje po výstavních síních velkých českých a slovenských měst. Vloni mě dokonce pozvali jako hosta do vernisážové diskuse o kresleném humoru. Ale že bych se dostal mezi tři nejlepší karikaturisty v Česko-Slovensku, by mě ani nenapadlo. Vždyť jsem to taky zjistil jen díky tomu, že se mi zničehonic zaplnila e-mailová schránka gratulacemi od kolegů.

Jak jsem naznačil v úvodu, nekreslím vtipy kvůli soutěžím, ale kvůli lidem. A v našich novinách a časopisech to s kresleným humorem nevypadá vůbec růžově. Tedy pokud se chcete vyhnout křížovkářským magazínům. A tak jsem byl opravdu rád, když jsem vloni dostal příležitost na česko-německém studentském serveru jádu. Vtipy k výročí naší evropské integrace jsem poslal i do Novinářské ceny. A zjevně tam zaujaly…

VHRSTI dlouhodobě reprezentuje konzistentní obsahovou kvalitu bez výkyvů, totéž by se dalo vztáhnout i na kresbu ovlivněnou Vladimírem Jiránkem. Jeho snadno rozpoznatelný vizuální styl, ať jde o tvorbu pro děti nebo pro dospělé čtenáře, vychází z tradic české autorské karikatury.
(Z výroku poroty.)

Letos kreslím vtipy do skvělého měsíčníku Rodina a škola a pravidelně každý týden i na Vhrsti.cz. A tiše doufám, že si mě třeba i díky Novinářské ceně všimnou v dalších redakcích. V Lidovkách, Hospodářkách, MF Dnes… Možná už zítra ;-)