Zdá se, že i ve Velké Británii mají nejspíš klienti pocit, že pokud kreativci dělají, co je baví, měli by to dělat zadarmo. Druhá strana mince je mnohem znepokojivější: V rozsáhlém průzkumu mezi nejrůznějšími profesemi vizuálního umění ve Velké Británii vyšlo najevo, jak špatně se kreativci cítí. Jsou vyhořelí, přepracovaní a řeší existenciální problémy, takže ještě vážně uvažují o tom, že si ke své profesi přiberou další job. Skoro polovina z nich musela v uplynulém roce sáhnout na své úspory. Radši ani nechci vědět, jak by podobný průzkum dopadl v Česku.

Pocta nejslavnějšímu komiksáři na světě

Charles M. Schulz, autor slavných Peanuts, by letos oslavil 100. narozeniny. V USA už si ho připomněli speciální emisí poštovních známek. 26. listopadu, tedy přesně v den výročí jeho narození, se desítky kreslířů tvořících novinové stripy rozhodly vzdát Schulzovi hold ve svých vlastních komiksech. Žádnému člověku na světě se podobné pocty nikdy nedostalo.

A tady je hezký rozhovor s vdovou Jean Schulzovou a ředitelkou Schulzova muzea Ginou Huntsingerovou. Proč v jeho komiksech nikdy není žádný dospělý? S jakými pocity navštěvují lidé kreslířovo muzeum? A proč už po Schulzovi v jeho seriálu nikdo nepokračoval?

Poslední vánoční známky

Britská královská pošta vydala poslední vánoční známky se siluetou královny Alžběty II. Štěstí být výtvarnicí této mimořádné emise je ilustrátorka Katie Ponderová. Královna prý tyto poslední známky ještě osobně schválila. Její silueta se na poštovních známkách objevovala 70 let. Na těch příštích už bude figurovat podobizna současného panovníka.

U protinožců ocenili nejlepší karikaturisty

Po 38. udělila Asociace australských karikaturistů Stanley Awards svým nejlepším kreslířům. Cenu Ilustrátor roku převzal a hlavním vítězem se stal David Pope, který kreslí pro Canberra Times. Kromě toho udělili Australané dalších více než 10 speciálních cen pro nejlepší knižní ilustrátory, animátory, komiksáře, portrétní karikaturisty, vtipaře… Jaký rozdíl oproti malému českému rybníčku, ve kterém skoro není koho ocenit, natož každý rok a v tolika specializacích.

Výstavy ilustrací:

Vojtěch Kubašta – geniální ilustrátor
26. listopadu 2022 – 28. ledna 2023
Městské muzeum Blatná

Štěpán Zavřel: Cesta za hvězdami
26. listopadu 2022 – 30. dubna 2023
3+ galerie, Český Krumlov

Hvězda Aleny Ladové
24. listopadu – 8. ledna 2023
Galerie Vyšehrad

Jindra Čapek: Zimní pohádka
11. listopadu 2022 – 21. ledna 2023
Galerie Dolní brána, Prachatice

Zajímavé rozhovory:

Jonáš Ledecký: Můj největší kritik je maminka, ale Ester umí být také tvrdá