Banální téma, že? Ale já nechci psát o tom, že ilustrátoři kreslí obrázky do knížek a časopisů, že se svou prací podílí na vzniku reklam a animovaných filmů, počítačových her nebo že pomáhají v oblasti designu. Chci psát o tom, že naše užitečnost má hodně zajímavých přesahů.

1. Ilustrátoři jsou vždycky originální

Všechno, co ilustrují, ilustrují svým originálním, nezaměnitelným stylem, který tak přirozeně propůjčují i vizi, pro kterou tvoří. Výsledek je atraktivní a zapamatovatelný. Tohle obrázky z fotobank ani AI nedokážou.

2. Ilustrátoři dávají věcem tvář

Slovo originální znamená, že vám naprosto automaticky dají nezaměnitelnou vizuální identitu. Jestli vyrábíte turbíny a necháte si od někoho ilustrovat vaše propagační materiály, můžete se spolehnout na to, že stejný ilustrátor nenakreslí podobné obrázky pro další výrobce turbín. Vždyť vaši konkurenci ještě ani nenapadlo, že by mohla svůj marketing vytunit ilustracemi. Jste vidět, jste zapamatovatelní a jste daleko před všemi ostatními.

3. Ilustrátoři umí emoce

Originální ilustrace vám nepřinesou jen atraktivitu a zapamatovatelnost, ale hlavně emoce, pocit. Ještě než se lidé pustí do zjišťování toho, jakou jim přinášíte hodnotu, poznají z ilustrací, jací jste. Ilustrace na první pohled naladí přátelskou, bezprostřední atmosféru. Pokud o takovou se svými klienty stojíte.

4. Ilustrátoři přenesou vaši myšlenku na papír

Tohle je superschopnost všech ilustrátorů. Máte nápad, máte myšlenku, máte vizi, ale nedaří se vám jí dát tvar, konkrétní podobu? Tohle ilustrátoři umí. Pomocí symbolů, příběhů a pár tahů tužkou po papíře.

5. Ilustrátoři jsou srozumitelní

A udělají to tak, že to každý pochopí. Všechny složité věci a hromadu informací, které jste dosud zdlouhavě a únavně vysvětlovali světu, vyjádří ilustrátoři jasně a srozumitelně v jediném obrázku. Složité věci udělají jednoduchými a jasnými.

6. Ilustrátoři skvěle spolupracují

Ať už je potřebujete zapojit do týmu nebo s nimi prostě jenom domlouváte všechny náležitosti vaší zakázky, ilustrátoři jsou zvyklí komunikovat. Nechtějí totiž dělat zbytečnou práci, a kdyby něco kreslili, aniž by úplně pochopili zadání, bylo by to k ničemu. Navíc se vás můžou doptávat na detaily, díky kterým si sami upřesníte svoje vlastní myšlenky a vize. Posílají vám průběžně skici a nápady, aby se ujistili, že si perfektně rozumíte. A nakonec spolu vymyslíte ještě mnohem lepší řešení, než jste si původně mysleli.

7. Ilustrátoři zvyšují vaši hodnotu

Ať už jste si svého ilustrátora najali na cokoliv, díky jejich práci je váš projekt o poznání atraktivnější, váš produkt prodejnější, a tím přináší víc užitku a peněz. Takhle jednoduché to je.

Když tak na to koukám, napsal jsem vlastně 7 bodů, jak mohou být ilustrátoři užiteční svým klientům a jejich zákazníkům. Někdy příště se zamyslíme nad tím, jestli můžou ilustrátoři změnit svět k lepšímu. Pozor spoiler: Můžou.