Když se americký ilustrátor Luke McKay vrátil ze své nepovedené dovolené ve Skotsku, kde strávil dva týdny s covidem na hotelovém pokoji, zjistil, že ztratil schopnost vizuální představivosti. Čeho by si normální člověk možná ani nevšiml, je pro ilustrátora, jakoby si zlomil ruku. McKay najednou není schopen vidět obrázky svým vnitřním zrakem před tím, než je nakreslí. A všechny věci, které dřív dokázal nakreslit z hlavy, si musí hledat na fotkách. Odborníci tuto mozkovou poruchu nazývají afantazií, a přestože se shodují, že časem pomine, nikdo neví přesně za jak dlouho ani jak to urychlit.

Roboti malují obrazy lépe než umělci

Umělá inteligence už píše docela slušnou poezii i beletrii a skládá muziku. V poslední době hodně pokročily i programy pro tvorbu výtvarného umění. A tento trend bezděčně potvrdili i porotci jisté výtvarné soutěže, kteří nevědomky přisoudili první místo obrazu, který nikdo nenamaloval, ale vytvořil jej program Midjourney.

Francouzský ilustrátor Emmanuel se vylekal, že mu stroje seberou práci. Ale pak si jeden z programů důkladně otestoval a uklidnil se. Stejně jako perfektní fotomobily nevzaly práci profesionálním fotografům, nemohou programy jako Midjourney nebo Dall-E konkurovat kvalitním ilustrátorům. Aspoň zatím.

V komiksech se nebude kouřit

Začalo to tweetem japonského kreslíře komiksů Morita Shinby, kde si postěžoval, že ze starších filmů jsou nejen v Japonsku vystříhávány kuřácké scény z důvodu špatného příkladu pro současnou mládež. Jenže jak se později ukázalo, Moritovi šlo hlavně o vlastní dílo. V jeho autorských komiksech totiž nakladatel bez jeho vědomí nechává překreslovat scény, ve kterých hrdinové komiksu kouří. Vtipná je zejména scéna, ve které jedné z postav překreslili cigaretu v ruce na lízátko.

Karikaturisté bojují proti chladnokrevnému obchodu ropné společnosti s vojenskou juntou

Krev kapající z kanystru a tvořící siluetu mapy Myanmaru. Tak vypadá vítězná kresba karikaturistické soutěže TotalCartoonChallenge organizované skupinou Info Birmanie. Jde o to, že ropný gigant TotalEnergies obchodní spoluprací s vojenskou juntou de facto nedemokratickou vládu Myanmaru platí, legitimizuje, profituje z bídy země a aktivně podporuje vládu v utlačování demokratické opozice i obyčejných lidí. Pikantní je, že autorkou vítězné kresby je britská karikaturistka Carol Isaacs známá také jako The Surreal McCoy. Carol je totiž potomkem myanmarských uprchlíků, kteří utekli ze země v době druhé světové války.

Komiksové známky ke stoletému výročí

O tom, jak se v Americe připravují na sté výročí narození zřejmě nejslavnějšího komiksového kreslíře, už jsem tu psal. Teď představila americká pošta speciální aršík nových známek s deseti populárními postavičkami z komiksu Peanuts. Uprostřed s portrétem samotného umělce – Charlese M. Schulze.

Izraelský kreslíř nebude žalovat Marvel za to, že mu ukradli superhrdinku

Od oznámení Marvelu, že v novém filmu Captain America bude hrát superhdinku jménem Sabra izraelská herečka Shira Haasová, se na sociálních sítích rozeběhla smršť příspěvků palestinských aktivistů, kteří si stěžují, že je Sabra prvoplánově proizraelská postava, a na druhé straně Izraelců, kteží mají obavy, že jejich hrdinka nebude vykreslená v úplně pozitivním světle. To kreslíř Uri Fink má úplně jiné starosti. Jeho Sabraman, postava, kterou vymyslel, když mu bylo 15 let, se Sabře nápadně podobá. A Sabra se v marvelovských komiksech objevila až o dva roky později, tedy v roce 1980. Přesto Fink nehodlá Marvel žalovat. Prý na to nemá prostředky ani nevěří, že by mohl ve sporu s ostřílenými právníky Marvelu uspět.

Jedna z nejčtenějších spisovatelek na světě napsala román o ilustrátorce

J. K. Rowlingové vyšel na konci srpna (zatím ne u nás) nový román The Ink Black Heart. Jde už o šestou knihu z detektivní řady o Cormoranu Strikovi, kterou autorka píše pod pseudonymem Robert Galbraith. Tentokrát sleduje případ tvůrkyně vlastního animovaného seriálu, proti které se obrátí internetoví trollové i vlastní příznivci, protože se jim zdá, že ve svém díle vyjadřuje nepřijatelné rasistické a transfobní názory. Půjde tedy tak trochu o vyřizování si účtů Rowlingové se světem, protože i ona sama čelila v posledních letech podobným nařčením.

Zajímavé rozhovory