… hned si ho někam načmáře, jelikož dobře ví, že když to neudělá, přijde o něj. Už mnohokrát v životě si totiž řekl: “Tohle je dobrý, to si zapamatuju a zaznamenám později,” a přesně tím okamžikem geniální myšlenku spláchnul do záchodu. V té šílené, nepochopitelné věci, co nosí v lebce, už to prostě nikdy nedohledá, i kdyby se rozkrájel.

Proto s sebou všude tahá nějaký zápisník, do kterého si pořád něco čmáře. Úplně hloupě a neuměle. Hlavně, aby to bylo venku dřív, než to pohltí černá díra.

Většina takových záznamů skončí tak jako tak v koši. Všchny ty geniální nápady se totiž časem ukážou být méně geniálními, než se člověk v prvním okamžiku domníval, takže jich nakonec skutečně nakreslí jenom zlomek. V knížce Krabice od bot popisuje Vladimír Renčín, jak si všechny své náměty ukládal do krabice od bot a jen tu a tam některý z nich nakreslil. Stejnou metodou ostatně pracuje i Woody Allen. Když chce napsat scénář k novému filmu, sáhne do krabice pod postelí a začne se přehrabovat v papírcích.

Když nemá po ruce tužku a notes, má dneska každý kreslíř u sebe mobil, kam si může nápad zaznamenat aspoň v textové podobě. To má tu nevýhodu, že často při pouhém zakreslení námětu zjistí, že je to úplná blbost a že to na papíru nefunguje, což z textového záznamu hned nepozná. Proto mají záznamy v mobilu mnohem větší úmrtnost.

A pak si některý z té hromady nápadů vybere, že ho tedy nakreslí. Jenže ani to není jen tak. Začne totiž přemýšlet o tom, jestli by to nemohlo být lepší. Co když změním perspektivu? Co když vtip zasadím do jiného prostředí? Co když bude tu vtipnou repliku říkat někdo jiný? A nedalo by se to celé říct nějak jinak? Není tam nějaké slovo navíc?

Ano, i v téhle fázi některé nápady skončí a nikdy se nedostanou k publiku.

Tak už ten nápad vyšperkoval a nakreslil, jak nejlíp dokázal. Postne ho na Facebook (protože časopisy a noviny kreslené vtipy téměř nepublikují), kde se jeho geniálnímu vtipu, který úspěšně prošel všemi síty a náročným testováním, nikdo nezasměje a dostane pár lajků ze soucitu. Anebo je z toho bomba a virál. To už autor nijak neovlivní.

P. S. Jako ilustrační obrázky jsem vybral přípravné skici k tomuhle fóru.

P. P. S. Příště si povíme něco o tom, co se stane, když kreslíř MUSÍ dostat nápad.