Už 78 000 lidí podepsalo petici, aby organizátoři komiksového festivalu v Angoulême zrušili pozvání pro kreslíře Bastiena Vivèse. I mnozí jeho kolegové od něj teď dávají ruce pryč. Prý omlouvá nebo dokonce adoruje incest a pedofilii. Toho se měl osmatřicetiletý kreslíř dopustit ve svém komiksu Petit Paul z roku 2018 o malém chlapci z vesnice, který řeší své problémy s nepřiměřeně velkými genitáliemi. Znovu se tak ve Francii rozvířila debata o hranici mezi svobodou uměleckého vyjádření a sexuální perverze. Sám Vivès označil všechny kritiky za zpátečnické a hloupé, ačkoliv v jednom starším, již smazaném rozhovoru sám otevřeně připustil, že ho incest vzrušuje: “Nemohu dělat incest ve skutečném životě (…), takže to dělám ve svých knihách.” V roce 2020 řekl Vivès deníku Le Point: „Uděluji si právo nakreslit všechno. Čím více lidí mi říká, že nemám právo něco nakreslit, tím víc to kreslit chci.“
Svět už zná barvu roku 2023
Každý rok vyhlašuje společnost Pantone barvu roku. Pro příští rok ukázala na odstín PANTONE 18-1750 Viva Magenta a vůbec poprvé při tom použila pro ilustraci několik atraktivních dílek vytvořených umělou inteligencí. Pantone je systém barev, který používají designéři, tiskaři, výrobci látek či plastů. Pro letošek ještě stále platí barva PANTONE 17-3938 Very Peri.
Umělkyně odmítla nakreslit obrázek za směšné 3 000 dolarů
“Přijde mi vtipné, že mě Fortnite, který v roce 2021 vydělal 6 miliard dolarů, požádal, abych za 3 tisíce dolarů vytvořila celou ilustraci i se všemi autorskými právy,” napsala na Twitter Deb JJ Leeová a vzbudila tím vlnu souhlasu svých kolegů. Skoro všichni v branži se cítí být oškubáváni velkými společnostmi a všichni teď obdivují její odvahu stát si za svým, třebaže to může znamenat, že si tím zavřela dveře k dalším nabídkám. Vždyť právě v minulých novinkách jsem psal o tom (JSME NA HRANICI VYHOŘENÍ…), jak se podle rozsáhlého průzkumu žije umělcům ve Velké Británii. Nic optimistického…
Český komiks dobývá Francii
V Paříži se na začátku prosince prezentovaly nejen české komiksy ale i jejich autoři. Lucie Lomová se mohla pochlubit komiksovými alby Anna chce skočit nebo Divoši. František Skála svým Vlasem a Bradou. Kateřina “Chechula” Čupová nakreslila komiksovou adaptaci R.U.R. nebo originální příběh na základě lidové pohádky Hrnečku, vař! Pavel Čech už má na kontě snad desítky komiksových alb podobně jako scenárista Vojtěch Mašek. A jak zmiňuje ve své reportáži Jan Šmíd, možná se na francouzském knižním trhu prosadí i Daniel Křetínský…
Takhle mladí ilustrátoři by umírat neměli…
Po dlouhé nemoci v pouhých 38 letech zemřela na konci listopadu americká ilustrátorka italského původu Elena Xausová. Své mimořádně optimistické a energické obrázky publikovala v The New York Times, The New Yorkeru, Washington Post, Le Monde, Der Spiegeul a kreslila i pro Apple, Nike a Adidas.
Zemřela undergroundová komiksářka
Jen 2 dny po Xausové zemřela Aline Kominsky-Crumbová. Manželka legendárního undergroundového tvůrce Roberta Crumba byla také uznávanou komiksářkou, autorkou osobních feministických opusů. Umělkyně zesnula ve svém domě ve Francii, bylo jí 74 let. Hezkou vzpomínku sdílela redaktorka nakladatelství Drawn & Quarterly Peggy Burnsové. Najdete tam i spoustu fotek a ukázek z komiksů.
Zemřel kreslíř a umělecký redaktor New Yorkeru
Ve svých 90 letech zemřel kreslíř a historicky druhý redaktor New Yorkeru zodpovědný za otiskované vtipy Lee Lorenz. Za desítky let práce pro časopis objevil karikaturista spoustu skvělých kreslířů a sám v legendárním časopise publikoval okolo 1 800 vtipů. První z nich mu publikovali už v roce 1956. Kromě toho byl Lorenz jazzový hudebník, psal knihy o umění a recenze.
Zemřel kreslíř krtka s pokakanou hlavou
Taky si pamatujete na tu malou roztomilou knížečku O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu? Jeden čas ji měli snad ve všech knihkupectvích vystavenou vedle pokladny. Její ilustrátor, respektovaný německý umělec Wolf Erlbruch zemřel. Byl to nejenom ilustrátor, který za svou tvorbu získal ta nejvyšší ocenění, jaká existují (Cena Hanse Christiana Andersena nebo Cena Astrid Lindgrenové), ale i vysokoškolský pedagog. A sám taky mnoho knížek pro děti napsal. U nás mu vyšly knížečky Deset malých slanečků (2017), Příšerný večírek (2004) a Medvědiv (2003).
Zajímavé rozhovory:
- Při kreslení komiksu Každý den je nový jsem žila vědomější život. Sledovala jsem, co se mi děje, a hledala pointy, říká Lucie Lomová
- Kreslíř Marko Čermák: Rychlé šípy dělám stále, ale jen jako obrazy pro kamarády a další zájemce
- Mateřský vztek ztvárňuje v komiksech: Občas dostanu radu, že mám dětem nafackovat
- Při kreslení příběhů pro děti myslím na vlastní dětství, říká ilustrátorka Lucie Lučanská. V Knize vnímání oživuje starou dobrou soustředěnost
- Možná jednou napíšu erotický komiks, říká ilustrátorka Štěpánka Jislová
- Vánoce jako téma pro humor fungují. Sociální sítě ale ohledně satiry přitvrzují, říká grafik Tomáš Břínek alias TMBK