Dnes večer má na stanicích ČT2 a ČT :D svou premiéru večerníček Bílá paní na hlídání. V mnoha ohledech jde o debut – můj coby výtvarníka, Petra Friedla, který v průběhu prvního dílu převzal režisérskou taktovku po Jaroslavě Havettové, a pokud se nemýlím, i vypravěčky Marthy Issové. Věřím, že to nadšení z dnešního dílu ucítíte…

Paní Černá je restaurátorkou obrazů, a protože její manžel je jako námořník stále na cestách, musí se sama postarat o nezbedná čtyřčata. Na zámku, kam si přijela pro vzácné obrazy k restaurování, si kluci padnou do oka s tamním strašidlem – Bílou paní. A protože paní Černá nemá o kouzelných schopnostech „paní Bílé“ ani potuchy, dostanou kluci paní na hlídání, kterou jim můžou všichni jen závidět.

Když si vzpomenu na první díl, vybaví se mi především lešení. Nakreslit totiž zámek pod lešením z mnoha úhlů, v detailech i v celku, aby se člověk v těch trubkách neztratil, a přitom to zůstalo ještě relativně realistické, byl oříšek. Pořád jsem to překresloval a pořád s tím nebyl spokojený. Zajímavým konstrukčním problémem bylo točité schodiště, po kterém vyběhli do věže nejprve Uriáš a po něm i paní Černá s kastelánem. Petr Friedl se mi ho snažil předkreslit, ale ať dělal, co dělal, stejně to vypadalo, že jdou schody nejdřív dolů a pak zase nahoru. I s tím jsem se nakonec nějak vypořádal.

Hned při práci na prvním díle jsem zjistil, že moje drobné vtípky, které jsem se do večerníčku snažil pašovat, nejen že nikoho nepobuřují, ale naopak jsou kolegy v televizi vesele kvitovány. Tak jsem si do krajiny postavil můj oblíbený motiv přežvykující krávy a pohrál jsem si i s nejrůznějšími motivy zámeckých obrazů. Obraz se sladkým pohoštěním pro Bílou paní se v prvním díle sice neobjevil, ale nakonec se nám krásně hodil do pátého dílu.

A ještě zmíním závěrečnou znělku. V každém díle je úplně jiná a nějakým způsobem koresponduje či přímo rozvíjí děj toho kterého příběhu. V prvním díle si tedy chudák maminka užije…

První díl mého seriálu o kreslení večerníčku si můžete přečíst tady.

 

Vzájemné poměry postav vystupujících v prvním díle

 

Jakým autem bude jezdit maminka?

Akce na zámeckém nádvoří

Za krávou se za chvilku vynoří zámek

Točité schodiště. Nakonec docela ujde, ne?