Tatínek se díky svým statečným synům vrátil na Vánoce domů, a diváci tak poprvé poznali jednu z hlavních postav Bílé paní na hlídání, o které se však do té doby jenom mluvilo. Tímhle happyendem se s dětmi Bílá paní rozloučila. Tentokrát však Vánocemi seriál poprvé nekončí, protože navazuje šest zbrusu nových dílů. Prvním z nich je Král sjezdovky, kterého uvidíte v premiéře dnes, tedy v sobotu 26. října 2019 od 18:45 na ČT2 nebo na Déčku.

Když už tatínek přiletěl domů, vzal kluky i s Bílou paní na hory, aby si vyzkoušeli snowboardy, které k Vánocům dostali. Přestože je Bílá paní kouzelná bytost, které není nikdy zima, stejně jsem ji na hory vybavil slušivou šálou. A sáňkami, které se dokážou prodlužovat podle potřeby… Tatínek dostal kulicha a lyže.

Na horách si všichni užijou všechno, co k tomu patří. Koulovačku, závod, stavění sněhuláka i malou lavinu. Když sněhulák ožije, aby pomstil tatínka, začnou se teprve dít věci. A s nezdvořilým snowboardistou je nakonec všechno trochu jinak, než se zdá…

Moc rád bych vás upozornil na maličkosti, kterých byste si jinak sotva všimli. Krakonoš, který dole u lanovky prodává hamburgery, se ke konci nenápadně objeví i v chatě Sněhulka. Během rozhovoru tam v pozadí pomalu vypije pivo, pobafá z dýmky a zase zmizí. Pivo? Alkohol ve večerníčku? Je to tak. Ostatně i tatínek si dal grog!

Nejvíc si režisér Petr Friedl vyhrál s technikou ježdění na snowboardu. Jemu prostě nestačilo jen tak postavit kluky na prkno. V závěrečných titulcích tak mimoděk předvede reálný výukový program, kde kluci předvedou koloběžkování, padající list, talepress, nosepress, ollie, frontside switch… Mistrovský skok snowboardisty byl podle jeho slov nejnáročnějším záběrem, který překresloval asi šestkrát.

V první půlce příběhu hustě chumelí, a pak zničehonic přestane. A mimochodem – jedním z hostů chaty je i poblíž krbu sedící autor hudby večerníčku Zdeněk Zdeněk. Ledního medvěda schovaného v lese si při závodu nejspíš nevšimnete, ani když vás na to upozorním. Objeví se tam přitom minimálně třikrát…

A příště už začne jaro.


Tahle panoramata jsou vždycky náročná, zejména máte-li je rozkreslit do jednotlivých plánů, ve kterých se něco děje.

08_226

Krakonoš prodávající ve stánku občerstvení…

08_Hamburgery

… a nahoře v chatě, kde postupně vysrká pivo a zase nenápadně zmizí. Na obraze nad ním je namalovaná úvodní scéna celého dílu. Kdo z vás by si toho všiml? (Díky svému blogu vím, že jsem ji kreslil v srpnu 2016.)

08_Krakonos

Lední medvěd se schovává v lese a nikdo včetně diváků o něm nemá nejmenší tušení.

08_Medved