Minule jsem psal o tom, že Pulitzerovu cenu v kategorii Kreslená reportáž nebo komentář získal komiks Jak jsem utekla z čínského internačního tábora. Američtí karikaturisté, kteří cenu v minulosti dostali, protestují a zveřejnili otevřený dopis. Ne, nemají vůbec nic proti vítězi. Problém spočívá v tom, že si organizátoři pohráli se škatulkami a dříve samostatnou kategorii pro kreslíře novinových karikatur sloučili s komiksy a grafickými reportážemi, čímž pomalu upadající žánr kreslených vtipů ještě více zadupávají do země. Mimochodem samotná stránka s podpisy karikaturistů stojí za pokochání.  

Vtipná africká konference

V keňském Nairobi uspořádali konferenci afrických karikaturistů o kreslení novinových vtipů Cartooning for Peace. Samozřejmě se nešetřilo vzletnými slovy o tom, jak politická karikatura coby žánr dokáže trefně pojmenovat daný problém a přinést nový pohled na věc, jak jsou kreslené vtipy důležité pro rozvoj demokracie či skvělým nástrojem komunikace a to navzdory době, kdy se většina médií přesouvá z papíru na internet. My ale přece dobře víme, že politická karikatura pomalu ale jistě umírá všude ve světě. No schválně, v kolika českých novinách nebo časopisech můžete narazit na pravidelný kreslený vtip? 

Sláva Ukrajině na ruské ambasádě?

V nenápadném klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou pořádá už roky Ota Kmínek pravidelné měsíční výstavy kreslených vtipů. Klobouk dolů! Teď budou v Ratajích dokonce světoví. Ota se po zralé úvaze rozhodl pro výstavu na téma Jak vidí válku na Ukrajině světoví kreslíři. Na vernisáž do malebného městečka dorazte v sobotu 4. června na 15. hodinu, pak bude k vidění do konce června. To ale není tak docela všechno. “Po skončení výstavy ji okopíruji a pošlu do Dejvic na ruskou ambasádu,” dodal k pozvánce galerista.

Čínský Banksy v Česku

O čínském umělci a performerovi Badiucaovi jsem psal v souvislosti s jeho výstavou v Itálii, proti které vehementně protestovalo čínské velvyslanectví. Teď vystavuje v Česku a čínské úřady jsou i tentokrát vzteky rudější než obvykle, jelikož jeho dílo prý “zraňuje city čínského lidu”. Někdejší student práv procitl po shlédnutí dokumentárního filmu o událostech na Náměstí Nebeského klidu. Svými díly hojně upozorňuje na porušování lidských práv, cenzuru i politické represe. Výstavu s bohatým doprovodným programem můžete navštívit v pražském DOXu až do konce srpna.

Nejslavnější Hradečan má výstavu v Hradci

Několikrát odložená výstava Vladimíra Renčína bude k vidění v královéhradecké Galerii Na Hradě do 20. června. Připravili mu ji kolegové z Unie výtvarných umělců, kteří litují, že osobnost Renčínova formátu nemá v Hradci svoji vlastní stálou expozici. 

Zajímavé rozhovory: