V některých amerických novinách ještě horko těžko drží pozici stálého zaměstnance pro redakční karikatury a vtipy. A dobře dělají! Tady na příklad v krátkém videu vidíte, jak kreslíř Phil Hands zachránil v redakci State Journalu v Madisonu život zvířete, které se zatoulalo nedaleko jeho pracovního stolu. V současné době je karikaturistů-zaměstnanců v celých USA jen zhruba 50.

Blbci v Indii

V Indii dostal státní cenu za karikaturu kreslíř Anoop Radhakrishnan. Ten do kresleného vtipu s názvem COVID-19 Global Medical Summit nakreslil zástupkyni Indie na konferenci jako krávu zahalenou šafránovým šátkem. A samozřejmě se zvedly hlasy, které v tom vidí ponižování vlastní země a vyzývají k odporu proti odpovědným institucím. V Indii je z toho momentálně kauza číslo jedna a sám Radhakrishnan čelí nevybíravé kyberšikaně.

Blbci v Turecku

V turecké Ankaře zase soudí v nepřítomnosti tři redaktory a jednu kreslířku francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Jedna z loňských obálek časopisu prý urazila tureckého prezidenta Erdogana. Žalobce prohlásil kreslený vtip za vulgární, obscénní a nečestný. Podle kontroverzního zákona o urážce prezidenta, který začal v Turecku platit právě až v Erdoganově éře, už tamní soudy podrtily 64 novinářů.

Kvůli bixexuálnímu Supermanovi hlídá komiksáře policie

Zveřejněné ukázky nového komiksu o Supermanovi potvrdily to, co už bylo dříve nakladatelstvím DC Comics oznámeno – Superman je bisexuál. Obrázky Jona Kenta, který se v komiksu líbá s reportérem Jayem Nakamurou, rozlítily některé fanoušky do nepříčetnosti. Co víc – losangeleská policie vzala zcela vážně výhrůžky, které tvůrcům přicházely, a poskytla jim policejní ochranu. Hlídaní jsou nejenom výtvarníci, ale i jejich domy a kanceláře.

Stoletý veterán

Sta let se dožil vojenský veterán Eric Scott z Eatonu, který v letech 1941 až 1946 sloužil u RAF. Když v roce 1981 odešel do důchodu, začal se bavit kromě svých vnoučat kreslením politických vtipů. Ty mu tiskly místní noviny a měl už i několik výstav.

Hrot tužky v Karlíně

Zajímavá výstava je k vidění v Kasárnách Karlín. Hrot tužky představuje autory, kteří se ve své práci nevyhýbají společensky angažovaným tématům, jako je gender, ekologie, psychické zdraví nebo sociální odloučení. Mezi dvěma desítkami výtvarníků figurují i tři Češky. Ano, na výstavě obecně převažují ženská jména.