Moc rád bývám při kreslení ilustrací drzý. Už moji první ilustrovanou knížku Dva tucty plzeňských pohádek a pověstí (mimochodem letos vyšel dotisk) jsem si troufl vyzdobit vodními pannami “nahoře bez”, což jsem před nakladatelem hájil argumentem: “Aby z toho děti taky něco měly.”

Prošlo mi to tenkrát překvapivě hladce, a tak jsem příště přitvrdil. “Bohužel, pivní vílu s půllitrem v ruce na obálku dětské knihy opravdu kreslit nemůžeš,” dozvěděl jsem se záhy.

Když jsem dostal k ilustrování text knihy Strašidelná škola, nakladatel i paní autorka zjevně očekávali klasické Vhrstiho panáčky s typickým “šrafováním”. Jenže já jsem si řekl, že strašidelnou školu přece nebudu kreslit tak obyčejně a rozjel jsem fantazii na plné obrátky. Začal jsem si vymýšlet školáky s ptačíma nohama, školačky s hady místo copů, učitele s choboty, školníka s ještěřím tělem a ředitele, který vypadá jako hromada chlupů s cylindrem.

Ani hlavní postava – bubáček Bubuš – nezůstal obyčejným žáčkem. Na hlavu jsem mu posadil klobouk z bedly včetně malého parazitujícího šnečka, který ho němě doprovází celým příběhem, aniž by o něm byla v textu jediná zmínka. Vlastně o ničem z mých výmyslů nemohla mít paní spisovatelka při psaní pohádky nejmenší tušení.

A tak jsem odevzdal své drzé ilustrace a začal jsem se bát, že to nemůže projít. Z nakladatelství navíc začaly prosakovat zprávy, že se moje obrázky poněkud vymykají celé dosavadní edici. A paní spisovatelka mě informovala, že ilustrace sice ještě neviděla, ale že slyšela, že jsou “mírně přidrzlé”.

A pak mi jednou napsala:

Milý VHRSTI,
zrovna jsem se dodívala na Vaše obrázky k naší knize. Fakt jste drzý!!! Dovolujete si mít tu drzost vlastnit neskutečnou fantazii, lehkost kreslení a vtip. Díky, moc se mi to líbí.
Lenka Rožnovská

Šílel jsem radostí! Prošlo to! I když ne tak hladce. Dopustil jsem se totiž neuvěřitelného omylu. Ale o tom zase až příště.

P.S. Knížka Lenky Rožnovské Strašidelná škola právě vyšla! Chcete-li ji s mým podpisem a originálním obrázkem, kupte si ji na Fleru. Nebo mi prostě napište. Jinak ji najdete v každém slušném knihkupectví :-)

ilustrace do dětské knihy

ilustrace do dětské knihy

ilustrace do dětské knihy

ilustrace do dětské knihy

skici k ilustracím do dětské knihy o strašidlech