Nechci tvrdit, že stál rok 2022 kompletně za hovno, ale fakt je, že to bylo pracovně i soukromě řekněme zajímavý období. Soukromý věci si nechám do soukromí, tady máte malý přehled toho, co jsem vloni zhruba kreslil.

 1. Po roce intenzivní práce jsme mohli v Plzni na Homolce otevřít fakt vymazlenou naučnou stezku pro děti.
 2. Večerníček Bílá paní na hlídání se po české, francouzské, německé a anglické verzi dočkal předabování do ukrajinštiny. Důvod je myslím zřejmý.
 3. S potěšením jsem pomohl i nějakým obecně prospěšným projektům: ilustroval jsem další brožuru pro Pacienty IBD, přispěl jsem obrázkem do charitativního kalendáře Klubu cystické fibrózy, porotcoval jsem dětskou výtvarnou soutěž v rámci Plzeňského literárního festivalu a tu a tam jsem ve volbách podpořil nějakou stranu.
 4. Po období debilních zákazů už zase jezdím po celém Česku a beseduju s dětmi ve školách a knihovnách. Vyprávím a kreslím svoje bláznivé pohádky a učím je kreslit večerníček.
 5. Přispěl jsem krátkým komiksem do německého projektu The Last Lesson. Jde o skutečný příběh holčičky, která si v někdejším NDR prošla peklem socialistických převýchovných ústavů.
 6. I v roce 2022 jsem kreslil svoje nahaté kamarádky. A pokud to nebyly kamarádky, tak jsme se záhy skamarádili. ;-)
 7. Pravidelně kreslím vtipy pro svůj projekt WORDLESS CARTOONS a ani po dvou letech to nedává ekonomicky smysl, takže to dělám hlavně pro radost svojí a těch několika skvělých lidí, co mi na to přispívají. Děkuju!
 8. Moje vtipy otiskují švýcarský Nebelspalter a slovenský Bumerang. Fejetony v časopise Rodina a škola doprovázím kresleným humorem už 8 let.
 9. Díky Czech Association se moje kresby Václava Havla objevily v Řecku na plackách a pohlednicích.
 10. Dvakrát do měsíce píšu o zajímavých novinkách ze světa ilustrátorů, které se jinde nedozvíte.
 11. Pracoval jsem pro své věrné i některé úplně nové klienty: vtipy pro realitní společnost, vtipy a dětské hry pro výrobce kyseliny hyaluronové, obrázky pro vydavatele her pro děti i dospělé, vánoční etikety pro výrobce koření, nadšenému Broňovi jsem nakreslil další dvě krabičky do jeho projektu Rozmluvíme Česko.
 12. Víc než dřív utíkám z domova do města a kreslím si po kavárnách.