První komiks od Marvelu se Spider-Manem se minulý čtvrtek vydražil za rekordních 3,6 milionů dolarů, tedy asi 77 milonů korun. Údajně jde o jeden z pouhých čtyř existujících exemplářů časopisu z roku 1962, které jsou považovány za bezvadné. Dílko Stana Lee a výtvarníka Steva Ditka tak překonalo Supermanův komiksový debut z roku 1938, který se naposledy vydražil za 3,25 milonů, i prvního Batmana z roku 1939, který se letos prodal za 2,22 milionů. Dali byste tolik prachů za starý sešítek s komiksem pro puberťáky?

Všechny vrány pro duševní zdraví

I trýznivě důležité a smutné věci můžou řešit ilustrátoři svými výtvarnými prostředky. Třeba u příležitosti světového dne sebevražd a Týdnů duševního zdraví. Rachel Finkeová spáchala ve svých 16 letech sebevraždu a její matka Sarah teď připravila výstavu Všechny vrány, která má upozornit na problém špatné péče o duševní zdraví mladistvých. Odhaduje se, že až 7 % dětí se pokusilo o sebevraždu a s covidovou situací se to pochopitelně ještě zhoršuje. Na výstavě Sarah Finkeové si každý může nakreslit a složit z papíru svoji origami vránu. A ti, co to mají daleko, se mohou zapojit na dálku.

Girl on fire

Americká zpěvačka Alicia Keys vydá příští rok komiks. Scenárista Andrew Weiner a výtvarnice Brittney Williamsová tvoří příběh inspirovaný Aliciinou písníčkou Girl on Fire o dívce s telekinetickými schopnostmi. Držitelka několika cen Grammy není v knižním průmyslu nováčkem. V minulosti napsala knihu poezie Tears for Water, příběhy Afričanů bojujících s AIDS How Can I Keep from Singing?, pohádkový příběh Blue Moon či vlastní memoáry More Myself: A Journey.

Letadlo Rudého Rackhama

Brusseles Airlines prodloužily smlouvu se společností Moulinsart až do roku 2026. O co jde? Moulinsart je provozovatelem práv na nejslavnější belgickou komiksovou postavu Tintina. Podle kontraktu budou pomalovávat další a další letadla belgického národního dopravce motivy z Tintinových příběhů, protože jsou mezi cestující veřejností velice populární. Airbus A320-200 posloužil jako plátno pro motivy z knihy Poklad Rudého Rackhama nejen vně, ale i v interiéru letadla. Já bych letěl hned!

Nejmladší spisovatelka a ilustrátorka na světě

V Kanadě podle všeho žije malý génius. Chryseis Knightová se údajně naučila číst v jednom roce, a když jí byly tři, napsala a nakreslila svoji první knížku, kterou jí teď, když je dívce sedm, vydalo nakladatelství Penguin Random House pro světový trh. Chryseis se narodila v Singapuru, pak žila s rodiči v Dubaji. Když jí byly dva roky, přijali ji do Mensy. V posledních letech prý píše hlavně deníky, povídky, romány a poezii.

Leonardo z Dorsetu

A další malý génius. Devítiletému Lucasi Greenfieldovi přezdívají Leonardo z Dorsetu. Kluk udivuje okolí precizní prací s tužkou i barvami. Techniku začal zdokonalovat vloni, když se kvůli covidu uzavřely anglické školy. Sám Lucas tvrdí, že mu jde kreslení tak dobře jen díky tomu, že se mu pravidelně věnuje. Je tady nějaký výtvarník nebo muzikant, který by souhlasně nepokýval hlavou?

Za veselejší cyklostezky

V Calgary hledali nějaký nevšední způsob, jak zpomalit auta a zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů. A vymysleli veselé velkoplošné malby přímo na silnicích. Umělkyně Yiting Huiová s partou dobrovolníků maluje o víkendech na ulicích pestrobarevná zvířata jezdící na kolech. Uvidíme, jak to bude fungovat. Ale už teď je jasné, že nejkrásnější chodníky v celé Kanadě mají právě v Calgary.

Sousedská výpomoc

Pozoruhodný způsob seberealizace ve svém nejbližším okolí vymyslela Lorraine Shulba z Edmontonu. Maluje veselé květinové motivy na zdi, ploty, garáže a kůlny svých sousedů. Lidé jsou z optimistických maleb nadšení a malířka má v Edmontonu velkou galerii pod širým nebem.

Krásné obrazy plné hrůzy

Veselé bezstarostné obrazy maluje i Jeff Lee Johnson. Ovšem jen zdánlivě. Vezmete-li si na jeho líbivé žánrovlé malby lupu, objevíte úplně jiný svět. Johnson totiž miluje horory. A čím déle a podrobněji budete jeho díla zkoumat, tím pravděpodobněji budete v noci spát s rozsvícenou lampičkou.

Jděte za Bimbou

Ve středu 29. září bude v Plzni zahájena výstava díla polozapomenutého velikána české ilustrace Bohumila Bimby Konečného ze sbírek Západočeské galerie. V pátek 1. října dojde ke slavnostnímu odhalení pamětní desky na Bimbově rodném domě ve Skrétově 47. A v sobotu se můžete vydat krásným krajem kolem řek Střely a Berounky, kde maloval Rychlé šípy i půvabné pin-up girls. V kepmu Kobylka se ve 13 hodin slavnostně otevře naučná stezka věnovaná nedoceněnému mistrovi. Na pochodu vás čekají mimořádně otevřené expozice a výstavy, projekce filmu, nové kešky s tématikou Bimby, beseda s pamětníky a koncert Démophobie.

Rožnovské signály z neznáma

Ještě do konce září se můžete ve Společenském domě v Rožnově pod Radhoštěm seznámit s historií a současností českého komiksu na velkoryse pojaté výstavě Ozvěny signálů z neznáma / Český komiks 1922 – 2021. Potkáte tam Josefa Ladu, Ondřeje Sekoru, Káju Saudka, Rychlé šípy i Čtyřlístek.