Až se budou v přímém přenosu ČT Art udělovat 21. února ceny Muriel pro nejlepší české komiksy, největší šance bude mít podle počtu nominací Kateřina Čupová (Hrnečku, vař!, Rychlé šípy), Lucie Lomová (Každý den je nový), Vojtěch Matocha a Karel Osoha (Prašina: Křídový panáček) a komiksový soubor Iogi. Ceny se budou rozdávat i za překladové a studentské komiksy a česká akademie komiksu nejspíš někoho uvede i do Síně slávy.

Mladá česká ilustrátorka mezi finalisty prestižní soutěže

Stejně jako před rokem bych vás rád omráčil tím, kolik světových ilustrátorů se tentokrát rozhodlo zkusit štěstí v soutěži veletrhu dětské knihy v Bologni. Takže letos poslalo 4 345 umělců z 91 zemí světa neuvěřitelných 21 725 ilustrací. Ve výběru 80 nejlepších ilustrátorů tentokrát figuruje i jméno z České republiky: Tereza Šiklová. Ta navíc jako autorka do 35 let automaticky získá roční stipendium v hodnotě 15 000 EUR na tvorbu nové dětské knihy, která bude v Bologni prezentovaná příští rok.

Dalailáma jako kreslený hrdina

14. tibetský dalajláma Tändzin Gjamccho už napsal mnoho knih, ale ještě v žádné publikaci nevystupoval jako spoluautor a zároveň jako kreslená postavička. Stalo se až letos v lednu, kdy v USA vyšla jeho společná kniha s ilustrátorem Patrickem McDonnellem, ve které tibetský duchovní vůdce rozpráví s kreslenou pandou. Ač to tak nevypadá, vydavatel prohlašuje, že kniha Heart to Heart: A Conversation on Love and Hope for Our Precious Planet není zdaleka jen pro děti.

Známý kreslený mem oslavil výročí

Možná jste jeho komiks taky někde viděli. Americký kreslíř KC Green připomněl na Twitteru, že svého naivního psa u stolu v hořící místnosti publikoval právě před 10 lety. Od té doby se komiks stále vrací do oběhu a baví další a další čtenáře na sociálních sítích vždy v nějakém novém kontextu. Původně šlo o epizodu ze seriálu Gunshow, ale po zveřejnění na Redditu se právě tenhle kousek stal virálním a od té doby si žije vlastním životem.

Ilustrátorka, co kreslí jenom zadky

Když přišla Rachal Dugganová z Milwaukee během pandemie o práci, začala se věnovat opravdu bizarní výtvarné činnosti. Začala lidem kreslit portréty zadků. Oblečené, ve spodním prádle i holé. Jak kdo chce. Dokonce i zadky domácích mazlíčků. Kreslí je na společenských akcích i doma podle fotek, které si zájemci objednávají přes online formulář. Ano, lidé jsou opravdu ochotní jí za zadkoportréty platit. Je to zjevně skvělá recese, byť podle kreslířky jde i o přijetí a oslavu vlastního těla. Koneckonců, máme je všichni.

Zajímavá výstava:

Devět let s festivalem ilustrace LUSTR
1. února 2023 – 28. března 2023, Klementinum