Zakázaný, desítky let ztracený a po dramatických soudních tahanicích znovu navrácený komiks Miloše Macourka a Káji Saudka Muriel a andělé z roku 1969 bude k vidění v Tančícím domě až do konce března příštího roku. Na svou dobu mimořádně progresivní dílo se našlo v pozůstalosti tiskaře Jiřího Helmlicha, pak ho koupila Galerie Moderna, od níž originály zakoupil sběratel Šmídek. Když ho chtěl Šmídek za miliony vydražit, vtrhla do Topičova salonu policie a celé dílo zabavila. Krátce poté, co se komiks dostal zpátky do rukou Saudkových dědiců, je tedy mimořádný počin k dispozici široké veřejnosti. A možná se dočkáme i nového knižního vydání. Připomínám, že pokračování komiksu s názvem Muriel a oranžová smrt, bylo před lety okamžitě rozebráno a dnes se knížka prodává v aukcích za desetitísíce. Muriel dala také zcela přirozeně jméno českým komiksovým oscarům.

100 let českého komiksu

100 originálních kreseb a maleb nejlepších českých komiksů za 100 let své existence bude až do února příštího roku k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně pod názvem Český komiks a jeho svět. Za období počátku historie českého komiksu zvolili autoři výstavy Tomáš Prokůpek a Pavel Kořínek počátek 20. let minulého století a průkopnické dílo Josefa Lady Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše. Kromě Lady jsou na výstavě k vidění práce Odřeje Sekory, Káji Saudka nebo Pavla Čecha. Na návštěvníky však čeká hlavně pestrá paleta nejrůznějších žánrů a výtvarných stylů, vazby na slovenský komiks, pronikání ženských autorek do kdysi výhradně mužského odvětví i problémy komiksových tvůrců v dobách protektorátní a komunistické diktatury.

Sté výročí narození slavného kreslíře

Letošní sté narozeniny nejspíš nejznámějšího světového komiksového kreslíře Charlese M. Schulze budou Američané slavit zjevně celý rok. V Billy Ireland Cartoon Library & Museum v Columbusu je k vidění výstava Celebrating Sparky: Charles M. Schulz and Peanuts. V Muzeu Charlese M. Schulze (ano, kreslíři otevřeli dva roky po jeho smrti vlastní muzeum) dali dohromady hned dvě zajímavé expozice: výstavu umělců, kteří ovlivnili Schulze, a výstavu umělců, kteří byli ovlivněni Schulzem. Pokud vám jméno Charlsese M. Schulze nic neříká, pravděpodobně se chytnete u termínů jako Peanuts, Snoopy, Charlie Brown…

Umělci prchají z Hongkongu

Už třetímu hongkongskému karikaturistovi se za posledních 7 týdnů podařilo opustit svou zemi. Umělec tvořící pod pseudonymem Hong Kong Worker už je v bezpečí ve Velké Británii. Důvodem jsou samozřejmě hrozící represe ze strany čínských úřadů poté, co Hongkong přešel pod správu komunistické země a čínské úřady začaly aplikovat zákon o národní bezpečnosti, který kriminalizuje podvracení nebo tajnou dohodu se zahraničními silami s maximálním trestem odnětí svobody na doživotí. V platnosti je navíc i starší zákon z koloniální éry o pobuřování či vydávání pobuřujících publikací. Násilného umlčení se obávali i komiksový výtvarník Ah To a bývalý učitel a karikaturista Vawongsira. Už vloni se přestěhovali na Tchaj-wan třeba komiksář Tony Lu nebo performerka Kacey Wong.

Pepek námořník se mění

Legendární pojídač špenátu Pepek námořník stále žije. Jako komiksový strip vychází v několika desítkách amerických novin a teď hlásí změnu. Kreslíř Hy Eisman, který komiks kreslil od roku 1994, odchází do důchodu a jeho tužku pomyslně přebírá 46letý Randy Milholland. Ten je kromě svého kreslířského umu předurčen ke kreslení slavného námořníka i svým velkým zájmem o tuto postavu a udivující znalostí jeho historie. Pepkovi bylo letos 93 let. Poprvé vyšel 17. ledna 1929 v minikomiksu Thimble Theatre a první animovaný film s ním byl natočený v roce 1933. Svoji největší slávu si prožil v polovině minulého století.

Husité v japonském komiksu

Japonský komiksář Kóiči Óniši si trochu nastudoval české dějiny a napsal a nakreslil 12 komiksových knih o husitských válkách. Trochu matoucí je, že se to celé jmenuje Dívčí válka a hlavní hrdinka Šárka v manze bojuje po Žižkově boku. Jinak v komiksu vystupují i Mikuláš z Husi, Jan Jiskra nebo Roháč z Dubé. Sám autor si prý kvůli rešerším osobně prohlédl Prahu, Tábor a Kutnou Horu. O tom, že by nějaký český nakladatel chtěl dílo vydat, zatím není nic známo.

Město koupilo obrázky za milion eur

Od sběratele Otakara Božejovského koupilo město Český Krumlov soubor 600 originálů dětských knižních ilustrací od autorů z různých zemí světa. V českokrumlovských klášterech je aktuálně vystaveno 160 z nich, výstava se má průběžně obměňovat. Božejovského sbírka byla v minulosti vystavena v Centre Pompidou v Paříži, v New Yorku či Tokiu. Při hledání místa, kde by mohly být ilustrace trvale vystaveny prý sběratel upřednostnil Český Krumlov před nabídkami ze zahraničí.

Rychlé šípy se vrací

Legendární Rychlé šípy budou péčí Skautské nadace Jaroslava Foglara a nakladatelství Albatros znovu vycházet! V plánu je prozatím 8 sešitů s původními příběhy i novými dobrodružstvími od současných autorů. Jednostránkové komiksové příběhy party okolo Mirka Dušína začaly poprvé vycházet v roce 1938, později vznikla trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. V roce 2018 vyšla velkolepá kniha Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství plná nových dobrodružství od současných komiksářů.

Uzel na potrubí za dva miliony

Do oboru sochařství se ve svých ilustrátorských novinkách pouštím možná poprvé, ale už teď se těším na diskusi neodborné veřejnosti nad vítězným návrhem pomníku T.G.M. v Turnově. Tamní porota vybrala opravdu odvážný a provokativní návrh Petra Valera ze Slaného nazvaný Pravda roste s námi. Jakkoliv mají svoji volbu podloženou racionálními argumenty, nepochybuji o tom, že někteří turnovští obyvatelé dají svůj umělecký jemnocit patřičně hlasitě najevo.