Neuvěřitelných 5 000 ilustrátorů se 77 zemí světa se přihlásilo do soutěže World Illustration Awards 2022. Desítky oceněných děl ve 20 katagoriích si můžete prohlédnout přímo na stránkách organizátora – britské Association of Illustrators.

Ceny pro nejlepší dětské ilustrované knihy za letošní rok vyhlásili letos už posedmdesáté v New Yorku.

To nejzajímavější z českých ilustrovaných knih uplynulého roku pro děti zase představuje katalog Nejlepší knihy dětem, který každoročně připravuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Slavný obraz visí a zůstane viset vzhůru nohama

Traduje se legenda, že Vasilij Kandinskij “vynalezl” abstraktní umění, když jednou náhodou zjistil, že jeho dokončený obraz vypadá lépe vzhůru nohama než tak, jak jej původně namaloval. Možná jste zaznamenali čerstvou zprávu, že moderní umění napsalo další vtipnou epizodu tohoto fascinujícího příběhu. To když kunsthistorici v düsseldorfské galerii přišli na to, že obraz New York City od Pieta Mondriana visí už skoro tři čtvrtě století vzhůru nohama. Hustější čáry dole totiž má být podle všeho obloha… Teorii potvrzují nejen další obrazy z tohoto Mondrianova cyklu, ale i fotografie malířova ateliéru pořízená krátce po jeho smrti. Na snímku je totiž právě tenhle obraz usazený přímo na umělcově malířském stojanu – nejspíš v té správné orientaci. A myslíte, že po tomto zásadním zjištění v galerii obraz otočí? Kdepak. Prý by se tím mohlo plátno poškodit.

Ruští trollové nasadili do boje kreslené vtipy

Ruští internetoví trollové se znovu pokoušeli ovlivnit americké voliče. Do krajně pravicových médií protlačili karikatury, které očerňovaly některé kandidáty ve státech Georgia, New York, Ohio a Pensylvánie. Kandidát do senátu v Ohiu Tim Ryan chce podle nich propustit z vězení všechny obchodníky s drogami. A senátor Raphael Warnock z Georgie se prý dočkal vysloveně rasistického obrázku. Podle FBI zaznamenala tato aktivita pramalý ohlas, ale poslouží vyšetřovatelům v odhalování sítě fiktivních účtů, které trollové používali.

Počítači generované umění pořád dráždí svět

Obrazy generované umělou inteligencí jsou stále předmětem mnoha kontroverzí. Pomineme-li klasické české “… a umělci nebudou mít co žrát”, objevují se kolem tohoto fenoménu nejrůznější navzájem rozporuplné příběhy. Od umělců, kteří sami poskytují počítačům své umění, aby uměly ještě lépe napodobit jejich styl a kreativitu, až po ty, kteří si něco takového zásadně nepřejí. Doslova bouři nevole vzbudila zpráva, podle které vznikají stovky “falešných” ilustrací jihokorejského ilustrátora Kim Jung Gia jen pár dní po jeho smrti. Mezitím se některé internetové fotobanky rozhodly nepřijímat do svých portfolií počítači generované obrázky. Prý hlavně z právních důvodů. A o tom, že umělou inteligencí generovaný obraz oklamal odbornou porotu a vyhrál uměleckou soutěž, už jsem tu taky psal.

Zabili karikaturistu

Neznámí ozbrojenci vypálili 7 kulek na filipínského učitele a karikaturistu Benharla Kahila, když jel domů na své motorce. Na místě zemřel, a jakkoliv místní policie nemá o motivech vůbec jasno, všeobecně se soudí, že se Kahilovi stal osudným jeho aktivismus, kterým ve svých kresbách bojoval proti sociální nespravedlnosti, za práva žen a další liberální vymoženosti našeho světa, které však ve filipínském diktátorském režimu pomalu skomírají.

Další kreslený vtip, kvůli kterému budou hořet ambasády?

Ještě před začátkem katarského mistrovství světa ve fotbale zveřejnil francouzský deník Le Canard enchaîné kreslený vtip se silně provokativním islamofobním poselstvím. A co na to Muslimové? No, nelíbí se jim to…

Elon Musk vyhodil zaměstnance, který mu dělal potíže kreslenými vtipy

Mezi tisíci zaměstnanci Twitteru, kteří přišli o práci, když jejich firmu převzal Elon Musk, byl i softwarový inženýr Manu Cornet. Ten proslul kreslením nelichotivých vtipů o práci ve firmě, a teď si pochopitelně myslí, že právě tahle aktivita byla příčinou jeho vyhazovu. Ostatně svými karikaturami dělal rozruch už ve svém předchozím zaměstnání, kdy pracoval a zároveň kresebně komentoval poměry ve společnosti Google.

Addams v síni slávy amerických ilustrátorů

Americká Society of Illustrators uvedla 3. listopadu do své Síně slávy kreslíře Charlese Addamse (1912-1988). To byl ilustrátor, karikaturista a komiksář, který nám zanechal tisíce kreseb a taky jednu podivnou rodinu, kterou zná celý svět. Ano, jmenuje se po něm – Addams Family.

Zemřel slavný americký karikaturista

Věhlasný americký karikaturista George Booth zemřel 1. listopadu v 96 letech. Na stránkách New Yorkeru, pro který brilantní kreslíř nejvíce pracoval, je k vidění hezký dokument o jeho životě a díle.

Moderní umění do každé domácnosti

A na závěr trochu (neplacené) reklamy: Proč byste si kupovali neosobní dekorační obrazy v IKEA a podobných marketech, když vám můžou za srovnatelnou cenu viset na zdi obrazy nejlepších českých umělců současnosti? Přesně tahle myšlenka stojí za projektem 100ks. Každý si může koupit kvalitní reprodukci v limitované sérii za zlomek ceny originálu. Celé to vymyslel ředitel reklamky Jakub Svoboda a o výběr autorů a děl se stará kurátor Petr Vaňous. Omrkněte to, třeba dostanete neodolatelnou chuť udělat si radost. Anebo si můžete doma pověsit něco od Vhrstiho… :-)

Zajímavé rozhovory: