Nejraději sleduji tvorbu ilustrátorů, kteří mi jsou svým stylem trochu blízcí, tudíž mě spíš mohou něčím zajímavým inspirovat. Tak je tomu stoprocentně u Dava Garborta a Thomase Wellmanna. Tohle je ale úplně jiný případ – Masha Pryanichnikova, chcete-li Маша Пряничникова.

Masha je Ruska, a ačkoliv se jí dostalo akademického malířského vzdělání, její práce se daleko vymyká všemu, co z tamní ilustrace známe a co jsem viděl v moskevských knihkupectvích. Její ilustrace nejsou ani jásavě barevné ani zbytečně doslovné.

Ostatně v tom není sama. Objevil jsem na Instagramu více takových skvělých ruských umělkyň, jejichž práce však pohříchu není moc vidět.

Mně je Masha trochu vzdálená tím, že není kreslířka, ale bytostná malířka. Vrství na sebe barvy a plochy, skvěle pracuje s pastely, tužkami, akvarelem. Nemůžu si pomoct a lajkuju jí každou novou věc, kterou na Instagramu vystaví, ať jsou to knižní ilustrace nebo obrázky všednodenních věcí, jako jsou plechovky nebo ohryzky od jablek. A držím jí palce, aby se jí povedlo dokončit a vydat její autorskou knihu, jakkoliv je taková práce se třemi malými dětmi na krku složitá.