Jak přišel New York o své ikonické logo

Slavné logo New Yorku se třemi písmeny z psacího stroje a jedním červeným srdcem už je minulostí. New York se rozhodl opustit ikonickou značku, kterou znal celý svět a kterou v roce 1976 vytvořil designér Milton Glaser (a nedostal za něj tehdy ani cent). Po 47 letech představilo město nové logo v celostránkovém inzerátu v New York Times. A veřejnost? Samozřejmě novou značku nenávidí…

Tvůrce komiksového Dilberta opět nedržel ústa a má zase problémy

Na svém youtubovém kanálu se americký kreslíř Scott Adams plamenně rozhovořil o tom, že černoši jsou nenávistná skupina a všichni běloši by se jich měli ve svém zájmu stranit. Očekávaná reakce na sebe nenechala dlouhou čekat. Ve většině amerických novin už jeho satirický komiksový strip Dilbert nevychází. A ani další kreslíři se svého kolegy nezastali. Spíš se pozastavují nad tím, že Adams nedostal přes prsty už dávno. Se svými radikálními názory na problémy světa se totiž Trumpův podporovatel netajil ani v minulosti.

Odešel Ivan Hanousek, svědomí českého kresleného humoru

Zemřel novinář Ivan Hanousek, člověk, který svůj život zasvětil kresleným vtipům. Byl nejenom erudovaným teoretikem a neúnavným kronikářem dění v české karikatuře, ale i aktivním hybatelem v oboru. Stál u zrodu mnoha tuzemských i mezinárodních soutěží a několika satirických časopisů. Neexistuje v Česku kreslíř, jehož by Hanousek neznal, a který by neznal Hanouska. Pamatuju se, jak jsme ještě dlouho po jeho odchodu z České unie karikaturistů, kterou v roce 1990 zakládal, plánovali v ČUKu akce s myšlenkou “co by tomu řekl zlodědek.” Říká se, že každý člověk je ve své podstatě nenahraditelný. U Hanouska to platí stoprocentně. Neznám nikoho, kdo by českému kreslenému humoru dokázal dát tolik, co on.

Úmrtí

Walter Fawkes – Trog (*1924), britsko-kanadský politický karikaturista a jazzový muzikant
Amy Schwartzová (*1954), americká spisovatelka a ilustrátorka
Dina Norlundová (*1995), norská komiksářka
Ivan Hanousek (*1942), český novinář a teoretik kresleného humoru
Bill Tidy (*1933), anglický karikaturista
Ian Falconer (*1959), americký spisovatel a ilustrátor, autor knih a seriálu o prasátku Olivii

Zajímavé rozhovory

Zajímavé výstavy

Máš na míň! Vtip jako vedlejší produkt výtvarné tvorby
23. března – 20. května 2023, Galerie města Trutnova