Musím se přiznat: už několik let vědomě porušuji zákony. Jakoukoliv svou činností, ba dokonce už jen pouhou existencí. I když jde jenom o zákony Facebooku, největší sociální sítě na světě. Mezi těmi 1,5 miliardami uživatelů patřím pravděpodobně k těm méně prominentním, což je nejspíš jediným důvodem, proč mi to dosud procházelo. Ale už se stahuje smyčka a brzo můžu přijít o všechno. Tedy o svůj profil, a tím i o všechny “přátele” a “sledující”.

Jde o jedno ze základních pravidel Facebooku, totiž že tam budete vystupovat pod svým jménem, nikoliv přezdívkou nebo pseudonymem. V Americe prý administrátoři mažou profily původním indiánům. Nechtějí tam žádné Sedící Býky ani Rudé Oblaky. U nás se museli svých přezdívek u jména zbavit Daniel “Bradbury” Dočekal a dokonce i novinář Jiří Doležal ze vzdal svého “X”. Na mého Vrabce Vhrsti ještě nedošlo, ale zjevně je to jen otázka času.

A tak jsem na Facebooku založil stránku Vhrsti – ilustrátor a spisovatel, tedy nikoliv profil. Na ni tímto převádím veškerou aktivitu týkající se mého kreslení, psaní a všech záležitostí s tím souvisejících. Dosavadní profil Vrabec Vhrsti nejspíš pomalu uspím, takže až ho Zuckerbergovi lidé najdou, zakážou a smažou, bude mi to už úplně jedno. To je můj mazaný plán…

Pokud mě tedy na Facebooku sledujete a rádi byste v tom pokračovali (nebo byste chtěli začít), klikněte na “To se mi líbí” na stránce Vhrsti – ilustrátor a spisovatel. Nebo klikněte na “To se mi líbí” přímo tady vlevo dole na stránce.

A jelikož ani tak nemáte jistotu, že vám Facebook ukáže všechno, můžete se na stránce pojistit zaškrtnutím nabídky “Dostávat upozornění” pod stejným tlačítkem. Pak už vám nic neuteče.

Facebook - zatržítko - dostávat upozornění

Tak mě napadá: Ti nejvěrnější a nejnadšenější z vás dostávají každý měsíc přímo ode mě e-mail, v němž shrnu nejdůležitější novinky a často i exkluzivně prozradím, co se chystá. Jestli chcete taky, napište mi svůj e-mail.