Tak konečně dorazil fenomén #meetoo i mezi kreslíře a nemusíme si oproti ostatním uměleckým profesím připadat tak méněcenně. Americká herečka Goldie Hownová se detailně rozpovídala o tom, jak ji obtěžoval tehdy slavný karikaturista Al Capp, když jí bylo 19. Al Capp, vlastním jménem Alfred Gerald Caplin, už se k tomu vyjádřit nemůže. Zemřel v roce 1979.

Díky hloupým zákazům je slavný komiks opět bestsellerem

Asi jste to taky zaregistrovali – i našimi novinami proběhla “šokující” zpráva o tom, že v Tennessee zakázali grafický román Arta Spiegelmana Maus. Přelomové dílo, které dodnes znamená zásadní milník v historii světového komiksu a za nějž jeho autor dostal šokující Pullitzerovku, vypráví o zážitcích jeho otce z koncentračních táborů. Stalo se, co se stát muselo – legendární grafický román, který poprvé vyšel před 30 lety, se znovu šplhá na vrcholy žebříčků prodejnosti. A majitel jednoho knihkupectví dokonce nabízí rodinám dětí, které si nemůžou knížku koupit, poslání výtisku zdarma. Jen tak dál a více zákazů!

Bude se Belgičanům smát celý svět?

Na stránkách cestovních dokladů vydávaných belgickým občanům se budou hemžit Šmoulové, Tintin nebo Lucky Luke. Komiksy neodmyslitelně patří k belgické kultuře a Belgičané jsou na ně náležitě hrdí. Jaké reakce budou belgické pasy vzbuzovat u jiných národů, se teprve uvidí.

Ručně kreslená kniha osmiletého kluka je v americké knihovně hitem

Tohle je zajímavý příběh, skoro jako pohádka: Malý Dillon Helbig, žák druhé třídy v Idahu, napsal a pastelkami ilustroval pozoruhodný vánoční příběh. Když se s ním chtěl pochlubit světu, nenapadlo ho nic lepšího, než “knížku” tajně podstrčit do police s dětskými knihami v místní knihovně. Když se po pár dnech svěřil rodičům, ti zavolali do knihovny, aby nalezený sešit nevyhazovali. Jenže knihovníkům se chlapcovo dílo tak líbilo, že si od něj vyžádali souhlas s vložením kódu a originální knihu začali normálně půjčovat čtenářům. Na jeho dílo je teď dlouhý pořadník a Dillon už prý pracuje na dalších příbězích.

Doodle Boy uzavřel lukrativní kontrakt s Nike

Mnohem dál už je Dillonův starší kolega Joe Whale prezentující se jako The Doodle Boy. Ve 12 letech podepsal smlouvu s firmou Nike. Joe je populární na Instagramu, kde má 119 000 sledujících a loni měl první samostatnou výstavu a jeho práci veřejně pochválili i princ William s Kate. V Nike i jejich reklamní agentuře jsou z jeho prací nadšení, takže jeho kresby využijí v zatím blíže nespecifikovaných reklamních kampaních.

V Česku loni vyšel rekordní počet komiksů

Magazín Forbes s odkazem na komiksovou databázi ComicsDB informuje o více než pětistovce prodaných komiksových titulů v Česku v loňském roce. Počtěte si o českém komiksovém trhu víc.

Kvůli cenzuře v USA vymírají kreslíři

V Americe už kvůli redakčním karikaturistům bijí na poplach. Zatímco na přelomu století mělo asi 2 000 amerických novin svého vlastního kreslíře, dnes zaměstnává výtvarníka už jen pár desítek titulů. Důvodem je cenzura nikoliv klasická mediální ale finanční. Majitelé novin řeší klesající příjmy slučováním a drancováním redakcí. O žurnalistiku jim jde většinou až v poslední řadě. Více si o tom můžete počíst tady. A kolik českých novin myslíte, že zaměstnává své karikaturisty?

Ilustrátoři z Doněcku a Kyjeva

Zajímavý životní příběh ilustrátora pocházejícího z Doněcku přinesl server Seznam Zprávy. Teď Serhij Majdukov kreslí pro významné evropské magazíny. Dojemné obrázky ze života na Ukrajině kreslí i Anna Sarvirová.

Rekordní počet ilustrátorů v Bologni

Největší veletrh dětských knih na světě se letos koná stejně jako každý rok v italské Bologni na konci března. Už teď je jasné, že tradiční soutěž a výstava ilustrátorů bude rekordní. Prestižní a bohatě honorovanou soutěž obeslalo neuvěřitelných 3 873 umělců s 19 365 ilustracemi. Až veletrh skončí, celá výstava bude putovat po dalších destinacích v Japonsku, Číně a Jižní Koreji.

Oceňovaný ilustrátor zemřel v 98 letech

Myslím, že u nás mu žádná kniha nikdy nevyšla. Přesto je jeho příběh a dílo i pro našince zajímavý. Ashley Bryan byl černošský ilustrátor, který věnoval více než 70 svých knih rasové různorodosti, životu černochů a lidovým příběhům. Za druhé světové války narukoval do americké armády a při vylodění spojenců v Normandii schovával v plynové masce kreslící potřeby, aby mohl kreslit své spolubojovníky. Za své knížky pro děti dostal mnoho prestižních cen včetně těch za celoživotní dílo.