Asi na rok jsem vypnul seriál o knížkách na mém nočním stolku. Měl jsem pocit, že po Jáchymově narození nemám na knížky čas. Jak uvidíte, není to tak úplně pravda. Tu a tam si před spaním přelouskám 1 až 2 komiksové stránky… Takže tohle je aktuální stav:

Toy_Box: Komiksová učebnice komiksu
Aktuálně čtu. Občas polemizuju, někdy souhlasně přikyvuji, jindy se divím, ale v zásadě jsem nadšen.

Craig Thompson: Kosmo knedlíci
Vesmírný komiks pro děti. Snad, že nejsem fanouškem konin, jako jsou Star Wars, nijak zvlášť mě to nechytlo. O to víc jsem si užíval originální nápady, prostředí, kostýmy, barvy…

Milo Manara: Caravaggio
Samozřejmě, že jsem tenhle komiks zhltal výhradně kvůli životnímu příběhu mimořádného malíře. Všechny ty krásný nahatý holky mě nechávaly zcela chladným a vlastně jsem se na ně skoro ani nedíval.

Noelle Stevenson: Nimona
Když vašemu komiksovému jemnocitu perfektně sedne líbivá kresba, a zároveň vás chytí i příběh, je to zážitek k nezaplacení. Bohužel se mi to stává jen vzácně. A musím přiznat, že jsem zoufalý z autorčina Instagramu. Místo krásných nových ilustrací tam už roky jen fotodokumentuje šťastné soužití s partnerkou. Kreslí vůbec ještě?

Marek Douša: #čárymáry
Douša mi učaroval v porevolučním Škrtu a pak samozřejmě v Sorry. Je neuvěřitelný, že výbor svých nejlepších kreslených vtipů, si vydal až teď. Poklad.

Jiří Slíva: Rádio hlásí
Tenhle skvost jsem našel v Levných knihách skoro zadarmo. V krátkém intervalu mezi dvěma lockdowny jsem si s ním sedl do kavárny, užíval si normální svět a královsky se bavil.

Vilém Dubnička: Recitátor 1
Tuhle knížku jsem si zase koupil od Viléma přímo před jeho báječným Kabaretem v hořovickém klubu Labe. Škoda, že se na něm tehdy vzhledem k nepříznivé konstelaci sešlo víc účinkujících než diváků. Přeju Vilémovi, ať se tahle mimořádná útlá knížka co nejlíp prodává. Stojí to za to.

A pro pořádek ještě tituly, které jsem letos zvládl jinak než papírově:

Jan Němec: Možnosti milostného románu
Anna Cima: Probudím se na Šibuji
Josef Hiršal, Bohumila Grögerová: Let let
Karel Čapek: Obyčejný život
Oldřich Janota: Neslyšící děti
Josef Kroutvor: Pražský kavárník
Ludvík Souček: Cesta slepých ptáků
Paolo Sorrentino: Všichni mají pravdu
Romain Rolland: Život Beethovenův
Giacomo Casanova: Historie mého života
Michel Houellebecq: Elementární částice
Ray Bradbury: Marťanská kronika