Nikdy jsem neměl problém s výdrží. Dokážu celkem bez potíží vytrvat s jakoukoliv rutinou, s jakýmkoliv pracovním projektem, aniž bych to měl spojené s nějakým tuhým vnitřním bojem. A je tomu tak i s WORDLESS CARTOONS. Projektem, který jsem si vymyslel, abych mohl kreslit bezeslovné kreslené vtipy pro všechny, které to bude bavit, a kouzlit jim na tváři jemný úsměv a v duši radost.

Věřili byste, že to dělám už 3,5 roku? Ano, 3,5 roku týden co týden nový obrázek. Baví mě to. A bavilo by mě to i nadále. Ale je čas skončit.

Vzhledem k tomu, že jsem k projektu nedokázal nalákat větší počet sledujících, šlo po celou dobu o podnik, který neměl ekonomický smysl. A když si uvědomíte, že kvůli tomuhle koníčku a několika nadšencům, kteří vám za to opravdu posílají peníze, odmítáte nebo odsouváte zajímavé placené zakázky, začnete si připadat jako blázen. Vlastně nejde čistě o ekonomickou stránku. Za finanční aspekty si dosaďte vynakládanou energii nebo časovou náročnost a vychází to úplně stejně. Věřím, že si rozumíme.

Je tedy načase, abych udělal jeden nevyhnutelný logický krok proti mé přirozenosti vytrvat za každou cenu. Je to nezvyklé a možná i těžko uvěřitelné, ale fakt by pro mě bylo jednodušší to namáhavě táhnout další roky dál než učinit tohle rozhodnutí. Ale umění skončit je taky umění. A já se ho musím naučit.

Tenhle obrázek je definitivně posledním příspěvkem WORDLESS CARTOONS. Je to polibek na rozloučenou. A hlavně upřímné poděkování všem, kteří mě v kreslení do poslední chvíle podporovali anebo se připojili jen v nějakém období. Jsem opravdu vděčný za každého z nich. Byli totiž tím hlavním důvodem, proč jsem to nepoložil mnohem dřív. Spolu s archivními vtipy jsem pro ně na WORDLESS CARTOONS publikoval stovky obrázků.

Přesně v duchu názvu obrázku “The Perspective Kiss” je to však i příslib do budoucna. Že mám v hlavě spoustu nápadů a že se budu i nadále s potěšením potkávat se všemi, které to moje kreslení bude bavit.

Svoji galerii WORDLESS CARTOONS jsem definitivně zavřel (aby systém Patreonu automaticky nezkasíroval všechny podporovatele o další příspěvek).

A tak skončil jeden dlouhý, srdcový projekt. Ale další nás čekají. Těším se na to!