Zkouším zařazovat do svých pravidelných newsletterů i novinky a zajímavosti ze světa ilustrace. Třeba takhle vypadá aktuální přehled. Baví vás to? Zajímá vás to? Přihlaste se k odběru mých newsletterů!

  • Například mi připadá zajímavé, kolik lidí baví kreslit jídlo. Kdysi jsem v Bratislavě viděl výstavu skvěle ilustrované kuchařky od mladé polské autorky, jejíž jméno už jsem bohužel zapomněl. Jedna indonéská ilustrátorka si zase detailními perokresbami jídla snaží udržet kontakt se svou původní kulturou. Jako terapeutické popisuje kreslení jídla i Malajka, která ve svých obrázcích pozoruhodně spojuje jídlo a portréty. Jiaqi Wang zase kreslí jídlo jako poděkování newyorským restauracím za jejich práci během lockdownu a Newyorčanka Dingding Hu postavila na veselých obrázcích jídla vlastní značku Hu is Hungry. A tenhle mladík už vydal dvě knížky plné kreslených vietnamských jídel.
  • To Pete MacPhee z Portsmouthu má rád rockovou muziku, tak začal kreslit plakáty, motivy na trička i obaly hudebních alb a po počátečním živoření už z toho má docela slušnou obživu.
  • I u nás se dějí zajímavé věci. V Olomouci probíhá Street Art Festival, kde můžete koukat přímo pod ruce umělcům od nás, z Německa, Španělska, Portugalska, ale i z Kanady nebo Indonésie.
  • V Havlíčkově Brodě je zase k vidění výstava prací výtvarníků, kteří někdy ilustrovali nějaké dílo Karla Havlíčka Borovského. A že to jsou nějaká jména: Mikoláš Aleš, Vojtěch Preissig, Adolf Hoffmeister, Josef Lada, Adolf Born, Jiří Šalamoun…
  • Máte-li rádi malby Zdeňka Buriana, vyrazte do Dvora Králové.
  • Nádherné ilustrace můžete vidět v Domě U Kamenného zvonu pod názvem František Skála a jiné práce. V Karlových Varech pak navštivte výstavu Hnědá duha, na které Skála vystavuje své obrazy malované vlastnoručně vyrobenými barvami.
  • V Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou jsou k vidění kreslené vtipy dvou legend tohoto žánru u nás – Josefa Kobry Kučery a Kaza Kanaly.
  • A ve Františkových Lázních se rozdávaly ceny na v současné době jediné mezinárodní soutěži kresleného humoru v Česku.