Nevím, jestli byl rozumný nápad svěřit recenzi knižní sbírky Oprásků sčeskí historje člověku, který se už dlouho netají sympatiemi k tomuto komiksu a chová se bezmála jako placený agent Histrickího ústafu. Od autora tohoto textu ostatně pochází vůbec první zmínka o Opráscích na Komiksáriu, když je ve výroční anketě neváhal prohlásit počinem roku 2012. Tenkrát bylo Opráskům pár měsíců…

Na druhou stranu: Kde jinde by konečně mělo dojít k slavnému odhalení dosud úporně utajované skutečné identity autora Oprásků, když ne na nejrenomovanějším komiksovém webu v Česku. Ale nepředbíhejme.

Humor je idiotský, čeština nečitelná, kresba příšerná

Ještě před samotným otevřením knížky si ujasněme základní věci. Ano, humor Oprásků není pro všechny. Stejně jako čeština plná přesmyček, slangu internetových diskuzních fór (kde se ostatně Opráski narodily) a dalších zkomolenin, které zejména starší a nezasvěcení čtenáři luští s krajními obtížemi.

Ti, kteří z výše uvedených důvodů Opráski takzvaně nemusí, nečtou pravděpodobně ani tento text. Nám ostatním už tak zbývá vyvrátit poslední mýtus – ten o příšerné výtvarné úrovni, kterou by zvládlo předškolní dítě. My všichni, kteří jsme někdy v životě zkoušeli něco kreslit, víme, jak neuvěřitelně obtížné je vystihnout podobu člověka (ale i zvířat či jakýchkoliv předmětů) několika málo tahy. Čím jednodušší kresby chcete dosáhnout, tím to máte těžší. Takže pokud někdo dokáže nakreslit Husa, Masaryka, Havla či Smetanu myší (!) tak, že je okamžitě poznáte, může se názorům “chytráků” jenom hlasitě vysmát. A nic na tom nemění ani skutečnost, že navzdory dalšímu z oblíbených mýtů autor nepoužívá k tvorbě svých komiksů program Malování.

Co tedy přináší papírové vydání internetového fenoménu?

Malou, útlou knížečku, v níž jsou komiksy řazeny – nikoliv překvapivě – chronologicky, což je asi ten vůbec nejmilejší bonus. Během několika desítek minut proletíte kompletní historií českého národa od mýtického praotce po disidenta Havla. A místo frustrace z nemožného běhu dějinných událostí, jak se staly (nebo jak nám řekli, že se staly), se přitom ještě nahlas smějete. Autor se ostatně zpočátku snažil o chronologii i při tvorbě a publikování Oprásků na webu, než po pár dílech zjistil, že se tím zbytečně omezuje v badatelském rozletu.

Druhým milým bonusem jsou medailonky vybraných historických osobností počínaje Cylirem a Metojedem a konče Dementem Gutwaldem. Z faktického hlediska jsou i pro dítě ze základní školy zbytečné, ale i u nich se často dobře pobavíte.

Na záložkách najdete moudré promluvy Kosmy a Jaze, na vnitřní straně obálky pak nešťastně umístěný výjev z Řípu a silničky českou historií. U každého komiksu zůstal i hlavní nadpis a fajnšmekři si všimnou, že i paginace je čísly vykrouženými myší.

Jen pro pořádek: Komiksů je v knížce padesát, takže jde o skutečně skromný výběr z více než dvou stovek dílů publikovaných dosud na internetu.

Co v knížečce nenajdete, jsou populární “Bonuzy pro kikoti”, přestože bývají zpravidla zábavnější než díly “klasické”.

Jak je to tedy s autorem Oprásků sčeskí historje?

Ke jménům slavných kronikářů, zapisovatelů a vykladačů českých dějin, jako byli Kosmas, Hájek, Palacký, Jirásek nebo Vančura, připište směle nové jméno – Jaz.

(Snad jste nevěřili, že ho tady prásknu, kikoti.)

 

Opráski sčeskí historje
Autor: Jaz
Nakladatel: Grada
brož., 64 stran, 14,4 × 17 cm
ISBN: 978-80-247-5025-5
Rok vydání: 2013 (1. vydání)

 

Psáno pro Komiksárium.