To není žádná chmurná vize budoucnosti, to už se děje. Čínský herní průmysl začal masivně využívat stále se zlepšující generátory obrázků a ve velkém propouští své ilustrátory. Uvádí se, že o práci v důsledku využívání programů, jako jsou DALL-E 2, Midjourney a Stable Diffusion, přišlo až 70 % ilustrátorů. Citelnou změnu zaznamenali pochopitelně i externí ilustrátoři na volné noze. Umělkyně Amber Yu, která dříve za slušné peníze vytvářela plakáty k počítačovým hrám, je dnes najímána, aby za zlomek dřívějších honorářů opravovala nedokonalosti v ilustracích vytvořených umělou inteligencí.

Další kreslený vtip vzbudil mezinárodní roztržku

Satirická kresba v týdeníku Der Spiegel k článku o tom, že počet obyvatel Indie poprvé překonal populaci v Číně, vzbudil v Indii pozdvižení. Tamní ministr přes moderní technologie a podnikání Rajeev Chandrasekhar se rozohnil nad tím, že kresba vidí Indii jako zaostalou zemi, zatímco Čínu obdivuje coby pokrokovou zemi budoucnosti. Další komentáře dokonce viní Němce z rasismu. Autorem kresby je šestapadesátiletý libanonsko-švýcarský karikaturista Patrick Chappatte narozený v Pákistánu a žijící střídavě v Los Angeles a v Ženěvě.

Ilustrátor roztomilých dětských knížek přišel o práci kvůli svým transfobním aktivitám

Aljašský ilustrátor Mitchell Thomas Watley čelí soudu kvůli tomu, že na různých místech přelepil duhové transgenderové vlajky nápisem “Cítím se roztomile, možná zastřelím nějaké děti.” Reagoval tak na nedávnou tragickou událost v křesťanské škole Covenant v Nashvillu, kam se vloupal transgender střelec a zavraždil tam tři dospělé a tři devítileté děti. Watleyovu krajně nevhodnou odezvu nenechal bez povšimnutí ani jeho vydavatel, který s ilustrátorem okamžitě ukončil spolupráci a stáhl z prodeje všechny jeho knihy.

Úmrtí

Bruce Petty (*1928), australský politický karikaturista a animátor, držitel Oscara
Al Jaffee (*1921), americký karikaturista
Peter Pickersgill (*1945), kanadský karikaturista
Ed Koren (*1935), americký spisovatel, ilustrátor a karikaturista
Maurice Horn (*2022), francouzsko-americký historik komiksu
Chandler O’Leary (*1982), americká ilustrátorka

Zajímavé rozhovory

Zajímavé výstavy

Pavel Čech: Modré z nebe
24. dubna – 27. května 2023, Moravská zemská knihovna, Brno

Štěpán Mareš: Zelený Raoul a další výtvarné umění
4. dubna – 25. září 2023, Galerie Tančící dům, Praha

Václav Šlajch: Od 30 k 1
20. dubna – 16. července 2023, Kde: Městská galerie Zázvorka, Nové Město nad Metují