Emotivní otevřený dopis newyorské spisovatelky a ilustrátorky Molly Crabappleové vydavatelům, aby omezili používání obrázků generovaných AI, už podepsalo hodně přes 1000 umělců. O tom, jak ilustrátoři ve velkém přicházejí o živobytí, jsem psal minule.

Japonští výtvarníci žádají vládu, aby je chránila před AI

Také skupina 30 japonských ilustrátorů ve své iniciativě upozorňuje na problémy s umělou inteligencí. AI se učí na milionech obrázků vytvořených lidmi a z těchto zkušeností pak generuje “své” výtvory. Ale kdo dal těmto programům a jejich vývojářům právo na takové užití cizího umění bez souhlasu autorů? A neměly by se umělcům za takové nakládání s jejich díly vyplácet odměny úplně stejně, jako se třeba posílají tantiémy hudebníkům? Japonští umělci proto vyzývají tamní vládu, aby přijala legislativu, která bude chránit jejich díla před nevhodným používáním umělou inteligencí.

I anglický ilustrátor bojuje s větrnými mlýny

Ilustrátor z Liversedge Chris Mold na poslední chvíli odřekl svou účast na bradfordském literárním festivalu, když zjistil, že propagační materiály festivalu vygenerovali pomocí umělé inteligence. “Jak bych mohl stát pod jejich střechou a říkat lidem, že mají jít studovat na uměleckou školu a pracovat v kreativních oborech, pokud materiál použitý k propagaci této události vzniká stisknutím tlačítka?” řekl.

A zatímco ze stejného důvodu vstoupili do stávky hollywoodští scenáristé, AI už pilně pracuje na příštích oscarových hitech…

Novinářskou cenu získal mladý ilustrátor z Olomouce

V Praze se jako každý rok udílely česko-slovenské Novinářské ceny a cenu za nejlepší kreslený vtip, komiks nebo karikaturu dostal zřejmě historicky nejmladší laureát Petr Polák. Olomoucký ilustrátor začal titulky pro Deník N kreslit ještě jako student UMPRUM. Přitom pro Poláka nejde o první “velké” ocenění. Před rokem získal českého komiksového “oscara” – cenu Muriel v kategorii nejlepší studentský komiks. V soutěži uspěl se souborem magických komiksových povídek Močál.

Nejlepší karikaturisté v Kanadě a USA

Kanadskou obdobu česko-slovenské novinářské ceny National Newspaper Award získal už po osmé Bruce MacKinnon za vtipy, které publikuje v Halifax Chronicle Herald. V USA zase dostal cenu Roberta F. Kennedyho kreslíř Joel Pett za to, že ve svých vtipech akcentuje problematiku lidských práv a sociální spravedlnosti.

Princezna ocenila Chlapce s květinami ve vlasech

Princezna Beatrice vyhlásila v Anglii nejkrásnější knihou pro děti dílo Chlapec s květinami ve vlasech, které napsal a nakreslil Jarvis. Jde o ceny v rámci soutěže Oscar’s Book Prize, kterou princezna Beatrice dlouhodobě zaštiťuje a která se letos udělovala podesáté. Vítězný autor si odnesl odměnu 10 000 liber.

Úmrtí

Bruce McCall (*1935), kanadský ilustrátor
Ibrahim Henetar (*1948), egyptský karikaturista
Sam Gross (*1933), americký karikaturista
Gerald Rose (*1935), britský ilustrátor dětských knih

Zajímavé rozhovory

Zajímavé výstavy

Neprakta v muzeu
10. května – 10. října 2023, Městské muzeum Františkovy Lázně