Velmi mazaně si vydělal dánský konceptuální umělec Jens Haaning v přepočtu skoro dva miliony korun. Peníze od muzea v Aalborgu obdržel v hotovosti na svou uměleckou instalaci. Zamýšlený koncept však nedokončil, název projektu změnil na Take the Money and Run a zmizel. Umělecké dílo tak spočívá ve skutku, že Haaning vzal peníze a utekl. Muzeum prý počká na konec výstavy, a pak bude chtít peníze zpátky.

Dousud neznámá kresba odhalena

Nějaký člověk přinesl do muzea v Amsterdamu kresbu nakreslenou tesařskou tužkou na papíru o rozměrech 50 x 30 cm s vodoznakem z roku 1877. Odborníci pak nečekaný nález vcelku jednoznačně identifikovali jako dílo Vincenta Van Gogha. Datují ho do posledních listopadových týdnů roku 1882, kdy slavný umělec prožíval jedno z klidnějších období se svou ženou v Haagu. Neobvyklou přesnost vysvětlují dvěma dochovanými dopisy, ve kterých malíř právě o téhle kresbě píše. Ač Nizozemec, dával Van Gogh svým dílům anglické názvy. Doufal, že mu to otevře dveře do světa a bude se živit jako ilustrátor. Jak známo, slavným se Van Gogh stal až po své smrti.

Světový český ilustrátor

Kdyby nějaký český ilustrátor vystavoval v New Yorku a psaly o něm tamní prestižní deníky, byla by to pro nás velká událost. V případě Petra Síse však enormní zájem o jeho tvorbu po celém světě už nepřekvapí. Jeho loňskou pražskou výstavu O létání a jiných snech navštívilo téměř 100 000 lidí. Teď kromě newyorské expozice s názvem The Wall, na které autor ukazuje Američanům, jak vyrůstal za železnou oponou, vystavuje zároveň i v Japonsku. Pozornost budí i dokumentární film Sny o toulavých kočkách, který o svém bratrovi natočil režisér David Sís.

Čmárající dirigent

Covid píše pozoruhodné příběhy i v mém oboru. Popisoval jsem v téhle rubrice už myslím několikrát, jak někdo využil lockdownu k napsání/nakreslení vysněné knížky apod. Dalším z podobných příkladů je případ vancouverského dirigenta a skladatele Briana Tatea. Když nemohl koncertovat, vrhl se na kreslení – vášeň, které se věnoval jako malý kluk, ale v dospělosti už na to nikdy neměl čas. Svými vtipy, komiksy, ale i malbami teď krmí svoji webovou stránku Tatetoons.

Karikaturistův národní park

Když se bude snažit, určitě to někam dotáhne. Třeba jako jistý Jay Norwood Darling, známější jako Ding Darling, blízký přítel Walta Disneyho. Ten za své novinové karikatury získal Pulitzerovu cenu v letech 1924 a 1943. Jako vášnivého ekologa ho prezident Roosevelt jmenoval do federální komise pro ochranu divoké přírody a později dokonce šéfem amerického úřadu pro ochranu ryb a divoké přírody. Ještě za jeho života vznikl národní park nesoucí jeho jméno – Lake Darling State Park, kam se Američané jezdí rekreovat dodnes.

Best of covid

Tohle mohlo napadnout každého, ale velkorysou sbírku kreslených vtipů na téma covid uspořádal jedině Terry Mosher. Karikaturista v důchodu, který publikoval pod pseudonymem Aislin, pečlivě vybral a uspořádal knihu vtipů od více než stovky karikaturistů z celého světa. Publikace má 336 stran a její výtěžek prý půjde z velké části na nemocnici v kanadském městečku Lachine, kde Aislin žije.

Někdejší uprchlík úspěšným karikaturistou

Když íránský kreslíř Ali Dorani utíkal do svobodného světa, nejspíš ho nenapadlo, že ho z vysněné Austrálie pošlou do detenčního tábora v Papui-Nové Guineji, kde za ostnatým drátem stráví dlouhé čtyři roky. “Lidé netuší o australských imigračních centrech a neví, co vláda dělá stovkám dětí tím, že je drží za ploty ve věznicích,” říká. Nakonec se díky neziskovkám dostal do Norska, kde pod uměleckým jménem Eaten Fish rozjel kariéru úspěšného karikaturisty se silnými sociálními tématy. Jenže pak přišel covid… Celý jeho příběh si můžete přečíst tady (anglicky).

Umělci proti očkování

Jakkoliv se na internetu objevují stovky, možná tisíce vtipů a kreseb na podporu očkování, můj oblíbený australský karikaturista Michael Leunig se postavil přesně na opačnou stranu barikády. Kontroverzní umělec nakreslil parafrázi na slavnou fotku osamoceného muže proti čínským tankům na Náměstí Nebeského klidu. A samozřejmě to za panáčka proti injekci pěkně schytal.

Fanatický trumpovec, antivaxer a příznivec konspiračních teorií, karikaturista Ben Garrison zase oznámil, že dostal covid. Léčí si ho prý ivermektinem a červenou řepou.

Britský Deník The Telegraph zase vyhodí svého kreslíře Boba Morana za to, že na Twitteru urážel lékařku paliativní péče Rachel Clarkovou za to, že obhajovala nošení roušek ve veřejné dopravě.

Marvel vyhodil kontroverzního výtvarníka

Po 30 letech spolupráce oznámilo komiksové nakladatelství, že už nikdy nedá žádnou práci brazilskému kreslíři Joeovi Bennettovi. Zjistilo se totiž, že kontroverzní výtvarník propašovával do svých komiksů nenápadné antisemitské odkazy a narážky. Už dříve se Bennett na sociálních sítích nevyvaroval třeba i homofobních projevů. Pro Marvel kreslil Spider-Mana, Kapitána Ameriku, Hulka nebo Thora. Jen pár dní poté, co se Bennett ocitl na blacklistu Marvelu, dostal dvě nové zakázky od Arkhaven Comics.

Bydlete jako Medvídek Pú

Domeček jako stvořený pro Medvídka Pú se objevil v nabídce AirBNB. Co víc – pohádkové ubytování je situováno doprostřed ashdownského lesa, kterým se nechal stvořitel medvídka Pú Alan Alexander Milne přímo inspirovat a udělal z něj slavný Stokorcový les. Objekt navíc pronajímá ilustrátorka Kim Raymondová, která pro Disneyho kreslí medvíka Pú už více než 30 let. Dům vytvořila a zařídila u příležitosti Púových 95. narozenin.