Když je teď Viktorka slavná, všichni se předhánějí ve vymýšlení, koho jim připomíná. Někteří vidí v komiksovém seriálu Klárky a Honzy Smolíkových dokonce Star Wars, v čemž je utvrzuje postava Žabži inspirovaná Žvejkem. Fláj je zase takový ufonský Ferda mravenec. Já si bezděky vzpomněl na kouzelný francouzský komiks Sardine de l’espace nebo poněkud drsnější sérii Kaput & Zösky. Vůbec nejvíc mi ale Viktorčina dobrodružství připomněla legendární maďarský seriál o rodině Smolíkových.

Smolíkových! Chápete?! Druhá série z počátku sedmdesátých let nesla název Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka a Ládík v ní navštěvoval ty nejpodivnější planety, jaké si vůbec dovedete představit. Přesně jako Viktorka! Sympatická školačka s modrými vlasy však nemusí každý večer nafukovat raketu složenou v pouzdře od houslí a posádka lodi Lítavice tvoří o dost zábavnější společnost než Ládíkův mluvící pes Zorro.

Nejsem (a ku podivu jsem nikdy nebyl) pravidelným čtenářem Čtyřlístku, ve kterém seriál od roku 2004 vychází. Takže se klidně přiznám, že jsem Viktorku vůbec neznal. A můžu se přiznat i k tomu, že jsem se trochu bál, jestli nebude komiks příliš výchovný a poučný, když se autorská dvojice v posledních letech tolik věnovala populárně naučným projektům. Všechny obavy však hravě rozptýlila nová kniha sebraných komiksů Viktorka a vesmírná dobrodružství, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Knížka sama o sobě je velmi příjemná, ani malá ani zbytečně velká. Použití ražby na obálce je tak trochu navíc. Sám jsem si jí všiml, až když jsem obálku otočil. Mnohem raději bych viděl, kdyby byla Viktorka vyvedena parciálním lakem stejně jako titul knihy. Jsou ale důležitější věci a u knížek to bývají příběhy.

Ve čtyřech desítkách Viktorčiných dobrodružství se šťastně potkává fantazie a humor v psané i výtvarné podobě. Klárka si hraje se jmény jako Hájtek, Manbat nebo vesmírnou měnou UFO, které Honza navíc vytvořil vtipnou značku. V kresbě se můžete kochat skrytými detaily, jako jsou třeba různé blbiny v kosmickém prostoru nebo podivuhodná zvířátka a nejroztodivnější rasy mimozemšťanů.

Než jsem podlehl podmanivému kouzlu cestování vesmírem s veselou posádkou, přišlo mi líto, že první příběhy nedotáhli autoři do ještě větší napínovosti. Proč třeba Fláj nezachránil Viktorku se Žabžou až v poslední chvíli, kdy by bezmocně padali do chřtánu obrovského oživlého balvanu? Naštěstí jsem však brzy přišel na to, že v tomhle komiksu suverénně vítězí hlavně humor a fantazie. A o napětí nakonec taky nikdo nepřijde.

Fantazie mají oba autoři na rozdávání. Sotva se nějakému malému čtenáři stane, že by něco podobného už někde viděl, že by mu nějaký příběh něco připomínal. Každý komiks je úplně jiný, nový, originální. A skvěle se u něj pobaví děti i dospělí.

Takže mi nakonec nezbývá, než abych se tu omluvil za to počáteční přirovnávání komiksu k čemukoliv. Viktorka je skvělá přesně taková, jaká je.